Ezeket látta már?

Hogyan ápold a szempilládat?

A hölgyek közül sajnos kevesen tartoznak azon szerencsések közé, akik vastag, dús szempillákkal rendelkeznek. A mindennapos sminkelés pedig általában tovább vékonyítja és ritkítja a pillákat. Mit tehetünk ilyenkor? Bemutatunk néhány házi szempillaápoló praktikát. Az érdeklődőbbek kedvéért, hogy a miértekre is választ adjunk, a szempillák "anatómiájáról" is szó lesz.

Szempillánk és szemöldökünk a törzsfejlődés során redukálódott arcszőrzet megmaradt részei. Elsősorban védelmi funkciót töltenek be; a szemhéjjal és szemöldökeresszel együtt megóvják szemünket az időjárási tényezőktől: a széltől, portól és a Nap káros sugaraitól. Napjainkra ez a feladatkör kibővült: a szempilla a szépészet eszköze, "divatcikk" lett, ezért szükséges ezt illetően a megfelelő .

szempilla-kozmetika-d00000E147b289f3c52e5

Egy kis tudomány a szépség mögött

Testünk egész felületét testtájaknak megfelelően – tenyerünk, talpunk, ajkaink kivételével – bőrünk szaruképletei, a szőrszálak borítják. Szerkezeti és kémiai felépítésük minden embernél azonos, azonban egyénenként jelentősen eltérhet színében, formájában, sűrűségében, hosszában, élettartamában. A szempilla a vastagabb, festékanyagban bővelkedő, sörtés szőrzetekhez tartozik.

A szőrszál elszarusodott, élettelen de erős fehérjerost köteg, a szőrtüszőből nő ki. Ezek száma születéskor meghatározott, és az évek múlásával egyre csökken. A szőrtüszőhöz vezető erek állapota, illetve a vér által odaszállított tápanyagok együttesen határozzák meg a majdani szőrszál életerejét.

A változatos, kiegyensúlyozott táplálkozás szerepe tehát alapvető hajunk és szempilláink szépítésénél (is). Ellenkező esetben hiánybetegségek léphetnek fel, melyek szőrnövekedési zavarokban is megnyilvánulhatnak.

Morfológiailag két fő részből áll: az élő gyökér, és az elszarusodott, élettelen de erős fehérjerost köteg a szál. A szőrszál száli részének fő tömegét - a bőr szarurétegével megegyezően - egy átlátszó vázfehérje, a szaru (keratin) adja. A keratin a szőrszál belsejében, a kéreg-és velőállományában húzásnak ellenálló "fonadékot" alkot, mely meghatározza erősségét, vastagságát, rugalmasságát, tartását. A fehérjerostok között víztartalmú kocsonyás alapállomány és a hajunk színét meghatározó festékanyag, a melanin található.

A keratin kívülről tetőcserépszerűen egymásra boruló védőköpenyt úgynevezett kutikulát hozz létre. A szőr, haj, szempilla fényessége a kutikula e szabályos szerkezetén alapszik. Ezzel ellentétben a sérült haj kutikulája mivel "borzas" szerkezetű, így nem visszaveri, hanem elnyeli a fényt, ezért tűnik fénytelennek, fakónak.

A szőrtüsző felső részébe üríti váladékát a faggyúmirigy, mely védőréteget képez a szőrszál felületén. Ez biztosítja megfelelő víztartalmát, hogy hajlékonyságát megőrizze. Az évek múlásával, ahogy csökken a szervezet víztartalma, úgy válnak a hajszálaink is egyre rugalmatlanabbá, merevebbé.

A legjobb házi, természetes szempillaápolók

Ahogyan hajunk, úgy szempilláink is gondoskodást igényelnek épségük eredeti ragyogásuk megőrzéséhez. Első és legfontosabb szabály: lefekvés előtt a smink alapos és kíméletes eltávolítása, ezután jöhet az ápolás.

Léteznek manapság már kész kozmetikumok is, melyek hatóanyagai a hajápolókhoz hasonlóan aminosavak, fehérjék (pl. keratin, selyemprotein), vitaminok, és növényi olajok. Ezek viszont meglehetősen drágák, hatékonyságuk pedig igen változatos.

Helyettük most jól bevált, színtiszta hatóanyagokat sorolunk fel a teljesség igénye nélkül, melyek könnyen beszerezhetők és még a pénztárcánkat is kímélik.

A szempillák házi ápolására legmegfelelőbbek a növényi olajok, melyek egyrészt eredetüknél fogva jól felszívódnak, és pótolják a bőr hiányzó zsírnemű- és egyéb anyagait (pl. vitaminok). Másrészt bevonatot képezve segítik megtartani a kutikula természetes struktúráját, és a pilla rugalmasságát, pompás ragyogását.

Használatuk egyszerű: lefekvés előtt fültisztító pálcikával vékony rétegben felvisszük a szempillákra. Kúraszerűen vagy folyamatosan is használhatók.

Ricinusolaj

Az egyik legnépszerűbb szempillanövesztő és -ápoló növényi olaj. Kívülről ápolja, dúsítja, erősíti, növeszti is a szempillákat. Hatása hihetetlenül gyors: akár 4-5 nap elteltével érzékelhető, látványos növekedést pedig már 2 hét alatt el lehet érni vele. Olcsó, patikából könnyen beszerezhető, tárolása is egyszerű, mivel nehezen avasodik. Hajmosást megelőző pakolásként is kifejti jótékony hatását.

E-vitamin tartalmú olajok

Az a jól felszívódó növényi olajokban található meg: csíraolajokban, jojobaolajban, olívaolajban, ligetszépe olajban, argánolajban, mandulaolajban stb. Az A- és C-vitaminnal együtt az ún. "vitaminok ászát" alkotja, minden bőrtípushoz előszeretettel használt hatóanyag.

Bőrre gyakorolt hatása rendkívül széleskörű: hámképző, anyagcsere fokozó, regeneráló, és fontos antioxidánsként lassítja az öregedési folyamatokat. Csak jó minőségű növényi olajat érdemes használni, amit az avasodás veszélye miatt körültekintően kell tárolni (hűtőben, fénytől védve).

szem-festett-280-d0000089Dd268df88b6bf

Argánolaj

Marokkóban évszázadok óta használják az őshonos argánfa terméséből hidegen sajtolással kinyert olajat. Széles körű bőrápoló hatása révén méltán tisztelik a berber népek "folyékony aranyként". Jótékony telítetlen zsírsavakban gazdag, melyek hatását tovább fokozza a magas A- és E-vitamin tartalma. Bőrfiatalító, optimalizáló hatásánál fogva faggyútermelés és vízháztartás szabályozó, gyulladáscsökkentő hatású. Rendkívül értékes, viszont szempillaápoláshoz drágább megoldás.

Ha nem áldott meg a sors dús szempillákkal minket, vagy a rendszeres sminkelés meggyötörte azokat, nem kell tehát elkeserednünk! Számos megoldás létezik, melyek közül mindenki kiválaszthatja a neki legmegfelelőbbet. Ha eddig nem szántunk rá időt, itt az ideje elkezdeni, csak pár perc naponta - és a változás szembetűnő!

Nagy Alexa

kozmetikus-biológus

Forrás: Bodor Ferencné: Kozmetikus anyagismeret, Műszaki Kiadó,Budapest,2011

Bodor Ferencné: Kozmetikus szakmai ismeretek, Műszaki Kiadó, Budapest, 2011

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához