Ezeket látta már?

Így készítsen házilag bőrápoló szereket a száraz, viszkető bőrre

bőrápolás viszketés aloe vera kókuszolaj méz fekete tea A-vitamin gyulladáscsökkentő

Ha nem szeretne vegyi anyagokat használni, ezeket a házi készítésű szereket otthon is elkészítheti.

Ha elkerülné az illat- és tartósítószereket, festékanyagokat, viszont szereti az egyszerű és olcsó bőrápolókat, annak sebkezelésre, szárazság vagy viszketés ellen kéznél van a természet patikája. Figyelem! Az arcon érzékenyebb a bőr, mint a test többi részén, ezért ott nagyon körültekintően, vagy egyáltalán ne használja az alábbi összetevőket. Ha bizonytalan kérdezze bőrgyógyászát!

Aloe vera

Sérülésre, horzsolásra, leégésre ajánlott, nyugtató, gyulladáscsökkentő, hidratáló hatású. Vágjuk fel a növény levelét, és zselészerű, friss levét kenjük a bőrre. Kenőcsbe keverve pikkelysömör ellen is alkalmazható. Mivel nem minden összetevője ismert, kontaktallergiát okozhat.

Sheavaj

A karitéfa terméséből nyerik ki, szobahőmérsékleten szilárd, tenyérben vagy fűtőtesten megmelegítve puha lesz. A bőr védőgátját regeneráló zsírokat és E-vitamint tartalmaz, ezért öregedéslassító hatású. Száraz ajakra és száraz kézre használható. Védi a bőrt a gyakori kézmosásnál, enyhíti a száraz bőr viszketését, és óv a hideg ellen.

Szoptatós kismamáknál megelőzi a mellbimbó berepedezését, segíti a gyógyulását. Száraz, töredező hajvégekre is alkalmazható. Érdemes a nem finomított változatot választani, mert sok benne a védő béta-karotin.

Kókuszolaj

Szobahőmérsékleten szilárd, testhőmérsékleten olajos. A bőr faggyújára hasonlít; a baktériumok, vírusok, gombák ellen hat. Szoptatáskor megelőzi a bőr berepedezését, ápolja a hajvégeket, védi a bőrt a hideg ellen. Aknés bőrre ne kenjük, mert túl zsíros. Használjunk biominőségű, hidegen sajtolt, nem finomított kókuszolajat.

Méz

A mézet régóta használják krónikus sebek kezelésére. Antibakteriális, enyhíti a gyulladásokat. Savasabb a bőrnél, ezért is hatékony a kórokozók ellen, és stabilizálja a bőr savköpenyét. Meglágyítja a szaruréteget; berepedezett ajkakra is használható. Vízelvonó hatása megtisztítja a sebet, elpusztítja a kórokozókat, és nem kell számolni antibiotikum-rezisztenciával.

A fajtamézek közül a levendulaméz nyílt sebek kezelésére, a gesztenyeméz pedig visszértágulat ellen hasznos. Sebkezelésre orvosi mézet is beszerezhetünk: az Új-Zélandról származó manukaméz magas metilglioxál-tartalma miatt hatékony védelmet biztosít a baktériumok ellen.

Fekete tea

Keserűanyagokat, csersavat tartalmaz, összehúzza a sebet, szárítja a nedvedzést. A teát kevés vízzel 10 percig állni hagyjuk, lehűtjük. Az esszenciával napjában többször, 10 percig borogathatunk. Használhatjuk nedvedző ekcémára és sebekre; aftára és szájüregi sebekre; ülőfürdő formájában sérült anális redőkre, gátmetszés után, illetve kismedencei gyulladásokra; leégésre, rovarcsípésekre; lézerkezelés után a bőr megnyugtatására.

Bőrvédelem belsőleg

A béta-karotin az A-vitamin legfontosabb előanyaga (ezért A-provitaminnak is nevezik), amely a testünkben A-vitaminná alakul. A bőrnek és a nyálkahártyáknak nagy szükségük van rá, mert serkenti a sejtnövekedést, megelőzi vagy kijavítja a károsodást. A bőr védelmi rendszerének működéséhez is szükséges, és ellenállóbbá tesz a napégéssel szemben. Orvosi szempontból elegendő napi egy-két sárgarépa elfogyasztása a szükséges béta-karotin mennyiség felvételéhez. Ha egy-két csepp étkezési olajat is eszünk hozzá, az javítja felszívódását a bélből.

A béta-karotin a sárgarépán kívül sok más zöldségben és gyümölcsben megtalálható, például a spenótban, a kelkáposztában, a paprikában, az édesburgonyában a céklában és a narancsszínű gyümölcsökben, mint amilyen a sárgabarack, a homoktövis, a mangó, a nektarin és a datolyaszilva. Ugyancsak hatásos bőrvédő a likopin nevű karotinoid, amihez elsősorban a paradicsomból juthatunk hozzá.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ilyen patikaszerek és gyógynövények segíthetnek megőrizni a szíve egészségét

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

bőrápolás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához