Szponzorált tartalom
Hatalmas ötlet a természettől az ectoin! Még a nagyim szájöblítőjében is ez van (x)
Egyesek soha el nem olvasnák a patikában megvásárolt szerekhez mellékelt használati útmutatót. Zoltán is ebbe a típusba tartozott, mígnem egy nap győzött a kíváncsisága, és úgy döntött, utánanéz, vajon miért esküszik a nagymamája éppen arra a bizonyos szájöblítőre.
A kiművelt nagymama
– Az egész úgy kezdődött, hogy a nagymamám leküldött a gyógyszertárba, hogy vegyek neki Endoralt – meséli Zoltán. – Az Endoral egyébként egy szájöblítő oldat, és a nagyi azért használja, mert cukorbeteg, és emiatt szinte állandóan száraz a szája. Drága jó nagyim kérése számomra mindig parancs, úgyhogy azonnal indultam is a patikába megvenni neki a szert. Fél füllel még éppen hallottam, hogy a mama valami speciális molekulát is emleget, meg hogy éppen amiatt szereti ezt a fajta szájöblítőt használni. Bevallom, az én nyugdíjazott közértpénztáros nagymamám szájából azelőtt soha nem hallottam a „speciális molekula” kifejezést, ezért felettébb kíváncsi lettem erre az Endoralra, ha már egy hetvenöt éves, galambősz néni is természettudományos szakszavakkal kezd dobálózni, ha csak szóba kerül a szer neve.
Esztétikus, egyben praktikus csomagolás
Amint kezemben volt az Endoral doboza, nyomban ki is nyitottam, mert kíváncsi voltam, mi lehet benne. Az esztétikusan megtervezett kartondobozban adagonként csomagolva sorakozott az egy-egy alkalomra való szájöblítő oldat. Később rájöttem, hogy ennek komoly jelentősége van, hiszen ha a folyadékot egyetlen, nagy kiszerelésben árulnák, akkor az is előfordulhatna, hogy felbontás után túl hamar lejár a szer szavatossága, esetleg még azelőtt, hogy az egész „löttyöt” felhasználta volna a nagyi. Így viszont praktikusan mindig csak annyit kell felbontani belőle, amennyit éppen el is használ az ember. A csinos kis ampullák felettébb mutatós látványával betelve, rátértem a használati útmutató átböngészésére.
Fontos információk a patikai dobozban
Bevallom, én vagyok az az ember, aki soha életében még nem olvasott el egyetlen betegtájékozatót vagy egyéb papirost, amit a gyógyszerek dobozában szokott találni az ember. Most viszont megtettem, és hamar rá kellett jöjjek, hogy a nagyi csakis innen idézhette az általa használt „speciális molekula” kifejezést. A papíron ugyanis ott állt fehéren-feketén, hogy az Endoral valóban tartalmaz egy „természetes sejtvédő molekulát”, méghozzá az ectoint, „amely gyulladáscsökkentő és membránstabilizáló hatással rendelkezik.” Valamint hogy az Endoral nemcsak szájszárazságra, hanem a szájnyálkahártya-gyulladás tüneteinek enyhítésére is alkalmas. A nagyim tehát nem hazudott a speciális molekula kapcsán, és innentől már csak egyetlen dolog érdekelt, hogy mi a csuda az a „membránstabilizáló hatás”. Így aztán, amint otthon átadtam az Endoralos dobozt az elégedett megrendelőnek, nekiálltam kutakodni az interneten, hogy kinyomozzam, mi is pontosan ez az ectoin molekula.
És íme, fény derül a speciális ectoin molekula „membránstabilizáló” hatására!
A neten barangolva nagy érdeklődéssel olvastam, hogy az ectoin molekulát nem is túl régen, alig pár évtizede fedezték fel a tudósok. Olyan egysejtűeket tanulmányoztak, amelyek jól tűrik a sivatagi forróságot csakúgy, mint a sarkvidékek dermesztő hidegét. De még a sós tavak vizében is életben tudnak maradni, és az erős UV-sugárzással szemben ugyancsak ellenállóak. A kutatók meg akarták fejteni az aprócska élőlények túlélésének titkát, így bukkantak rá az ectoin molekulára. Ezek a csöppnyi egysejtűek ugyanis a saját védelmük érdekében ectoint termelnek. Ez a molekula védi meg a felszínüket a kiszáradástól, és a sejtek belsejét a rájuk leselkedő károsító tényezőktől. Az ectoin mindezt a sejtet körülölelő vékony fal, a sejtmembrán egészséges fehérjeszerkezetének megóvásával, erősítésével éri el. Heuréka! – kiáltottam fel – hát ezt jelenti a „membránstabilizáló” hatás! Innentől teljesen világos volt számomra is, miért ragaszkodik olyan nagyon az én nagymamám is az ectoint tartalmazó Endoral szájöblítőjéhez. A kis egysejtűek fantasztikus „találmánya”, az ectoin molekula ezek szerint a szájnyálkahártyájának egészségéért is képes „dolgozni”. Elvégre a krónikus szájszárazság miatt a száj belsejében található hámsejtek védtelenebbé válhatnak, Endorallal viszont megelőzhetők lehetek az emiatt kialakuló esetleges sérülések, fertőzések. Sőt, a már kialakult szájnyálkahártya-gyulladás tünetei (égő érzés, kipirosodás, fájdalom, evéssel-ivással járó kellemetlenségek) is csillapíthatók az Endoral szájöblítő használatával. Ez nemcsak a diabéteszeseknek fontos információ, hanem azoknak a betegeknek, akik valamilyen gyógyszer mellékhatásaként tapasztalják magukon a szájszárazság tüneteit. A kemoterápiában vagy fej-nyaki sugárkezelésben részesülők szintén érintettek, hiszen a kezelések mellékhatásaként az ő esetükben is gyakran előfordulhat a szájnyálkahártya kiszáradása, illetve gyulladása.
Aki használta, elégedett volt az Endorallal
Egy ellenőrzött klinikai kutatás eredményeiről is találtam említést a neten: egy másik szájöblítő oldattal való összehasonlító vizsgálat szájszárazsággal, illetve szájnyálkahártya-gyulladással küszködő, daganatos betegségben szenvedő betegek elismeréssel nyilatkoztak az Endoralról. Többségük szívesen venné meg, és másoknak is ajánlaná az Endoral használatát.
Az ectoin másra is jó
A világhálón barangolva találkoztam még ectoint tartalmazó orrspray-vel, amellyel a náthától vagy allergiától szenvedő orrnyálkahártyát lehet kezelni, illetve számos kozmetikai, bőrápoló készítményben ugyancsak alkalmazzák ezt a hasznos molekulát. Összességében tehát megállapítható: az ectoin egyrészt hatalmas ötlet a természettől, másrészt remek eredmény, hogy immár az emberek egészségét is szolgálhatja ez az „okos” kis molekula.