Ritkuló hajkorona – 5 tipp, mellyel serkentheti a szálak növekedését
A hajhullás gyakori probléma, ám néhány otthoni módszer hozzájárulhat a fejbőr egészségéhez és a szálak gyorsabb növekedéséhez.
Az emberek átlagosan 80-100 hajszálat veszítenek naponta – ezt a mennyiséget több minden is befolyásolja, például az egészségi állapotunk, örökletes tényezők, a stressz szintünk, az időjárás, az étkezésünk stb.
A szálaknak van egy növekedési ciklusuk, mely három fázisból áll: létezik növekedési (anagén), átmeneti (katagén) és nyugalmi (telogén) fázis. A ciklus végén a hajszál kihullik, majd később egy újabb képződik és kezdődik újra az egész folyamat.
A hajunk nagyban tükrözi általános állapotunkat, mivel számtalan tényező megzavarhatja ezt a ciklust. Éppen ezért, amennyiben fokozott hajhullással küzd, érdemes annak mögöttes okai után kutatni, hiszen nagyon gyakori, amikor pl. valamilyen hormonális zavar vagy más betegség okozza a problémát. Ilyen esetekben természetesen a legfontosabb a kiváltó állapot kezelése.
Miután azonosították az okot (illetve kizárták a betegségek meglétét), úgy érdemes kipróbálni néhány otthoni gyógymódot, amelyek segíthetnek megállítani a hajhullást és akár fel is gyorsíthatják a haj növekedését. Hogy melyek ezek?
Kókuszolaj
Bár a legújabb elméletek szerint nem annyira egészséges, mint azt sokan hiszik, így nem érdemes rendszeresen fogyasztanunk, ám a hajunkkal csodákat művelhet. Nem elég, hogy ragyogóan fényessé és csillogóvá teszi, de a szálak gyorsabb, fokozottabb növekedéséhez is hozzájárulhat. Természetes antibakteriális, vírus- és gombaölő hatással rendelkezik, így pozitívan befolyásolja a fejbőr egészségét, valamint felveheti a harcot az olyan fertőzések ellen, melyek hajhullást (is) okozhatnak. Ezen kívül megakadályozhatja a fehérjeveszteséget a hajból, mivel más olajokkal ellentétben képes behatolni mélyen a szálakba, ráadásul magas zsírsav tartalma miatt segíti a haj hidratálását, miközben magát a fejbőr védelméhez is hozzájárulhat.
Rozmaring olaj
Egy tanulmány kimutatta, hogy a rozmaringolaj hasonlóan hatékonyan serkentheti a hajnövekedést, mint a vény nélkül kapható minoxidil-tartalmú hajnövesztő szerek. A maximális hatás érdekében jól masszírozza be közvetlenül a fejbőrébe, hogy fokozza a felszívódást és a véráramlást.
A rozmaringolaj antioxidáns, vérkeringés-fokozó, gyulladásgátló és antimikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik. Ez lehet az oka annak, hogy hozzájárulhat a hajszálak fokozottabb növekedéséhez.
Vörös ginseng
Koreában terjedt el először a vörös ginzengről (KRG), hogy hatékony segítség lehet a hajhullás elleni küzdelemben és a hajnövekedés fokozásában, mivel stimulálhatja a szőrtüszőket, így elősegítheti a hajnövekedést is. A hatásért feltehetően a benne lévő aginzenozidok felelősek.
A vörös ginsenggel több tanulmány is foglalkozott.
A Journal of Medicinal Food folyóiratban megjelent tanulmányban például a ginzeng kivonat növelte a szőrtüszők számát és a szőrvastagságot egereknél. Egy másik, a Journal of Dermatological Science folyóiratban megjelent tanulmányban a helyileg alkalmazott ginzeng kivonat javította a haj vastagságát és sűrűségét az androgén alopeciában, a hajhullás gyakori formájában szenvedő férfiaknál.
Borsmenta olaj
Állatkísérletekben kimutatták, hogy a borsmentaolaj jótékony hatással lehet a hajhullás lassítása érdekében és serkentheti a szőrnövekedést azáltal, hogy javíthatja a fejbőr vérellátását. Remekül táplálja a haj gyökereit, ráadásul a mentol hűvös, frissítő érzést is ad az alkalmazásakor. A borsmentaolaj állítólag nem csak a hajhullás ellen lehet hatásos, de a már elveszett haj visszanövését is segítheti.
Az irritáció elkerülése érdekében érdemes egy másik, semlegesebb olajjal keverni (pl. olívaolaj)- így célszerű a fejbőrbe masszírozni. Az is jó, ha pár cseppet a samponhoz ad belőle.
Vitaminok, ásványi anyagok
A megfelelő vitamin-ellátottság igen fontos a hajnövekedés érdekében. Az egészséges tincsekhez főleg C-D-E vitaminokra, vasra, a folsavra, cinkre és biotinra van szükségünk. A D-vitamin kiemelendő, hiszen az az hormonháztartásunkra is nagy hatást gyakorol, melynek zavarai igen gyakran okoznak hajhullást.
Mi minden okozhat hajhullást?
Ahogy említettük, a legfontosabb az, hogy megtaláljuk, mi is okozza a fokozott hajhullást. Leggyakrabban a következők állhatnak a hátterében:
- pajzsmirigy problémák
- inzulinrezisztencia, cukorbetegség
- mellékvese problémák
- gyulladások
- autoimmun betegségek
- daganatok
- gyógyszerek
- alacsony testsúly
- fejbőr betegségei
- kor
- genetika
- stressz
- környezeti hatások
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!