Ritkás haj és hajhullás: a bőrgyógyász elmondja mit tehet ellene
Férfiakat és nőket is érzékenyen érintő probléma a hajhullás. Orvos mondja el, milyen okok állnak leggyakrabban a hajhullás hátterében, és azt is, miként lehet kezelni.
Nem tesz jót az önbecsülésnek, ha valakinek erősen hullik a haja. Dr. Brezán Edina bőrgyógyászhoz, a Budai Allergiaközpont orvosához is sokan fordulnak ilyen panasszal.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Egyre több hajat találunk a kádban hajmosás után, és a napi fésülés során is sokat veszítünk? Nehezebben formázható, gyenge, törékeny hajszálak mellett már látható a hajkorona csökkenése? Ilyen esetben már mindenképp javasolt szakembert felkeresni. Férfiaknál a kopaszodás a halántéktáji hajvonalban megfigyelhető, nőknél elsősorban a fejtetőn és a középvonalban ritkul meg a haj.
Egészséges embereknél a hajszálak 90%-a növekvő, 10%-a pedig nyugvó fázisban van. A nyugvó hajszálak 2-3 hónap után kihullanak, újak pótolják. Napi 100-nál több kihullott hajszál az a mennyiség, amitől már érezhetően és láthatóan megritkul a hajunk.
A hajhullás gyakoribb típusai
Alopecia areata, vagyis foltos hajhullás esetén jellegzetesen, jól körülírt foltokban, kör alakban történik a hajvesztés. A haj mellett az arcszőrzet és a szemöldök is érintett lehet. A kiváltó oka lehet autoimmun folyamat, pszichés stressz, infektív gócok.
Az anagén effluvium a hirtelen jelentős behatásra a hajszálak tömeges kihullása, gyakori jelenség kemoterápián átesettek körében, de egyéb gyógyszerek és toxikus anyagok is okozhatják.
Telogén effluvium során több hajszál kerül nyugvó fázisba. A hajhullásnak ez esetben igen szerteágazó okai lehetnek, akár vashiány, cukorbetegség, fertőzés, súlyos betegség, drasztikus fogyókúra, stressz, szülés, pajzsmirigybetegség, vérszegénység vagy bizonyos gyógyszerek szedése.
Az androgén alopecia gyakori, fokozatosan kialakuló állapot, a férfiak 50%-át, a nők 15-20%-át érinti. Jellegzetesen a fejtetőn és a halántéktájon ritkul a hajzat.
Hajhullás kezelése
"Az elvesztett hajszálak visszanyerhetők, ha megtaláljuk a hajhullást kiváltó okot és kezelni tudjuk" – magyarázza dr. Brezán Edina. Ehhez sok esetben alapos bőrgyógyászati kivizsgálásra is szükség lehet. Az első lépésben alaposan kikérdezzük a beteget a hajhullásról és az egyéb panaszairól, betegségéről és szedett gyógyszerekről, szokásairól, de kitérünk például olyan hétköznapi kérdésekre is, mint a hajhordási, formázási szokások. Hajártalmat okozhat ugyanis a vendéghaj, a szoros hajfonat, a hajcsavarók használata, a hidrogénezés, a színezés és a tartós hullám vagy egyenesítés is.
A hajhullás megszüntetéséhez tehát a kiváltó okot kell kezelni. Ezzel komoly egészségügyi problémákra is fény derülhet, de a hajhullás kezelése az önértékelésünk szempontjából is lényeges.
„A dúsabb hajkoronával a páciensek - elmondásuk alapján – úgy érzik, hogy fiatalosabb, egészségesebb és magabiztosabb külsőt is nyernek. A kiváltó októl függően átlagosan 4-5 hónapra van szükség, mire látható eredményt tudunk elérni a haj állapotában.”
Összegzés
- A hajhullás leggyakoribb okai közé tartozik pszichés stressz, a vashiány, a cukorbetegség, a fertőzések, súlyos betegségek, gyógyszerek szedése és a hormonális egyensúlyhiány.
- Többféle típusú hajhullás létezik, mint például az alopecia areata, anagén effluvium, telogén effluvium, androgén alopecia.
- A hajhullás kezeléséhez alapos bőrgyógyászati kivizsgálásra van szükség.
- A hajhullás megszüntetéséhez fontos a kiváltó ok kezelése, ami 4-5 hónap alatt látható eredményt hozhat.
- A dúsabb hajkorona pozitívan befolyásolhatja az önbecsülést és önértékelést.
Olvasta már?
- Vashiány tünetei - ezekre figyeljen!
- Egyre több mindent elfelejt? Vashiány is okozhatja
- Szédülés, hajhullás: a vashiány komoly gondokat okozhat
- Kopaszodás férfiaknál: ezek a tápanyagok állíthatják meg - olvasson tovább!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Hajhullás (telogén effluvium) oka, tünetei és kezelése