Gyógyítható-e a fantomfájdalom?
Tükörterápiával gyógyítható a fantomfájdalom! A tükörterápiának nevezett kezelés csökkentheti a végtag-amputációk után keletkező úgynevezett krónikus fantomfájdalmat.
Stefan Seidl, a Bécsi Egyetem neurobiológusa vezetésével egy kutatócsoportnak sikerült az agyban lévő azon motorikus hálózat stimulálása, amely az eltávolított végtag mozgatásáért felelős eredeti központ helyébe lép.
A Fortschritt Röntgenstrahlen című folyóiratban közölt tanulmányuk kidolgozásában nyolc, lábamputáláson átesett beteg vett részt, akik összesen tizenkét tükörterápiás kezelést végeztek el.
A terápia során a páciensek úgy helyezkedtek el a tükör előtt, hogy csak az ép végtagjukat látták. Így amikor egészséges lábukat mozgatták, agyuk úgy "hitte", hogy hirtelen újra létezik az eltávolított testrész.
A szakértők az első vizsgálat előtt és az utolsó után is végeztek méréseket funkcionális mágneses rezonanciatomográf segítségével. Ebből kiderült, hogy a terápia során a közepes intenzitású fantomfájdalom jelentősen csökkent, ugyanakkor megnövekedett a páciensek homlok- és halántéklebeny-működésének intenzitása.
Ezek a területek elsősorban nem felelősek a mozgatásért. Az agy viszont az amputáció után olyan motorikus hálózatot aktivizál, amely pótolja az elvesztett végtag mozgatásáért felelős központ tevékenységét.
A kutatócsoport azt is megállapította, hogy az agyi aktivitás nem mindenkinél változik ugyanúgy, illetve a homlok- és halántéklebeny nem ugyanazon részénél játszódnak le a változások.