Fogamzásgátlás: a minipill alkalmazása
A minipill, más néven csak progesztogén-tartalmú tabletta a kombinált fogamzásgátló tablettának az alternatívája. Csak kis dózisú progresztogén hormont tartalmaz.
Hogyan hat?
Előállítható olyan szintetikus progesztogén hormon, amely teljes egészében utánozza a szervezet progeszteronjának hatásait. A progesztogén megvastagítja a méhnyak nyákfelületét, és elvékonyítja a méhnyálkahártyát. A sűrűbb cervikális nyák megnehezíti a spermiumok átjutását, az elvékonyodott méhnyálkahártya pedig az (esetleg már) megtermékenyített petesejtek beágyazódását. A progesztogén meggátolhatja a petefészekből történő petesejt kiszabadulást is.
Mennyire hatékony?
A minipill 96-99,5% hatékonyságú, ha az előírások szerint szedi az illető.
Melyek az előnyei?
- Alkalmas lehet olyan nők számára, akik valamely ok miatt nem szedhetnek kombinált fogamzásgátlót (pl. szív- érrendszeri betegség, mellfeszülés, folyadékvisszatartás – ödémásodás).
- Dohányos nők jobban tolerálják, mint a kombinált fogamzásgátlót.
- Csökkenti a (veszélyesebb) mellékhatások kockázatát, pl. trombózisveszély, magas vérnyomás.
- Csökkenti a kismedencei gyulladásos betegségek kockázatát.
- Szoptatás idején is alkalmazható.
- Szülés, vagy abortusz után közvetlenül is alkalmazható.
- Alkalmazásának abbahagyását követően azonnal helyreáll a termékenység.
Alkalmazásának abbahagyását követően azonnal helyreáll a termékenység.
Melyek a hátrányai?
- Mindennap azonos időben kell bevenni.
- Kevésbé hatékony, mint a kombinált tabletta.
- Pecsételő, vagy szabálytalan vérzést okozhat.
- Nem véd az STD-k (szexuális úton terjedő betegségek) ellen.
- Elhízás, méhen kívüli terhesség esetén nem adható.
- Nem adható még: súlyos májbetegség, felszívódási zavar, korábbi lábtrombózis vagy tüdőembólia esetén, ill. véralvadási zavar fennállásakor.
Nem adható még: súlyos májbetegség, felszívódási zavar, korábbi lábtrombózis vagy tüdőembólia esetén, ill. véralvadási zavar fennállásakor.
Hogyan kell alkalmazni?
A minipillt naponta kell szedni, mindig azonos időpontban. Nincsen hétnapos szünet, és nincsenek hatóanyag nélküli tabletták, mint a kombinált fogamzásgátlók esetén. Ha a tabletta bevétel (a szokásoshoz képest) 3 órát késett, vagy hányás, hasmenés miatt a felszívódása bizonytalan, akkor mechanikus módszerrel kell védekezni, mint pl. pesszárium, kondom stb. a következő 2-14 napban. Az orvossal ezt érdemes megbeszélni.