Ezeket látta már?

Figyelem! A rovarirtószerek befolyásolhatják a gyermekek szellemi fejlődését

2015.06.11. Módosítva: 2015.11.04.

Újabb kutatások szerint az ún. piretroid típusú növényvédők, rovarirtószerek alkalmazása neurotoxikus hatású lehet, tehát gátolhatja az idegrendszer normális gyermekkori fejlődését.

A franciaországi INSERM környezetvédelmi kutatóintézet tette közzé azt a tanulmányt, amely pszichológiai kutatólaboratóriummal közösen leírta, hogy a piretroid típusú növényvédőszerek / rovarirtók használata embereken ártalmas lehet az idegrendszerre. Két bomlástermékük felhalmozódhat a vizeletben. Gyermekeken azt észlelték, hogy a kognitív teljesítmény romlik, főleg a beszédértés és a munkamemória tekintetében. A vizsgálat 300 anya-gyermek pároson zajlott.

gyerekek-d00001BC454719df76182

Rovarirtószer-expozíció

A fent említett piretroid nevű vegyületcsoport alkalmazása igen elterjedt a mezőgazdaságban, az állatgyógyászatban, és a háztartásokban is. Hatásuk lényege, hogy blokkolják a rovarok idegingerület-átvitelét, gyakorlatilag megbénítják azt. Hatásuk és (emberen, és emlősökön mért) relatív biztonságosságuk miatt más növényvédőszereket kiszorítottak a gyakorlatból, amelyek mérgezőbb hatásúnak bizonyultak.

A gyermekeknek történő expozíciós ártalom gyakori lehet, épp az elterjedt alkalmazások révén. Talán azért is gyakoribb, mert a gyermek, mivel kisebb, többet és közelebbről érintkezik a földdel, növényzettel, gyakoribb náluk a kéz-száj kontaktus, vagy pl. a tetvek elleni samponhasználat stb. Gyermekeknél a piretroidok a gyomor-bél rendszerből szívódnak fel, esetenként a bőrön át. A májban gyorsan lebomlanak, és a vizeleten át ürülnek 48 órán belül.

Mindezek ismeretében a kutatók feltételezték, hogy e vegyületek éppen a neurotoxicitás miatt valamilyen negatív hatást gyakorolhatnak a fejlődésre, az idegrendszer felépülésére.

A kiválasztott vizsgálati csoport a fent említett (PELAGIE nevű) anya-gyermek csoport része volt, ahol 2002-2006 között 3500 anya-gyermek párost figyeltek meg. Ebből a nagyobb csoportból került ki az a 300 páros, akik a rovarirtószerekkel kapcsolatos vizsgálatban vettek részt.

Mivel ez megfigyeléses vizsgálat volt (értelemszerűen nem tették ki őket szándékolt rovarirtószer hatásnak), több szálon zajlott az elemzés. 1. Vizsgálták a gyermek szellemi fejlődését, ehhez megfelelő mérőskálákat, papír-ceruza teszteket alkalmaztak. (Beszédértés, munkamemória). 2. A pszichológusok elemezték a családokban a gyermekeket érő ingereket, az intellektuális fejlődés kapcsán. 3. Vizeletmintát gyűjtötték és mintát vettek a háziporból is.

A piretroid expozícióra az alábbiakból próbáltak következtetni: anyai vizeletminták a terhesség alatt, a 6-19. hét között, és vizeletminták a gyermekektől későbben, 6 éves koruk körül.

A megfigyelés szerint csökkent a gyermekek szellemi teljesítménye

Az eredmények azt mutatták, hogy a gyermekek vizeletében megnőtt két növényvédőszer-bomlástermék koncentrációja (3-PBA, cis-DBCA) és ezzel kapcsolatosan csökkent a kognitív teljesítmény. A terhesség idején mért értékekkel kapcsolatban nem lehetett összefüggést kimutatni a későbbi idegrendszeri fejlődést illetően.

"Bár az eredményeinket – mint minden esetben – más vizsgálatok is meg kell erősítsék a konkrét következtések kialakításához, az bizonyos hogy valószínűsíthető.pl. a kis dózisú deltametrin (rovarirtószer) és más hasonló vegyületek felelőssége e kérdésben".

"A gyermekkori szellemi teljesítmény, a tanulási képesség, és a szociális fejlődés zavara igen nagy hátrány az egyén – és a társadalom számára is. a kutatóknak azonosítani kell az oki tényezőket – hogy eredményesen lehessen tennünk a megelőzés érdekében".

http://www.sciencedaily.com/releases/2015/06/150610111127.htm

Forrás: sciencedaily.com
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához