Féktelen vágy: a hatalom íze...
A hatalom státusz nélkül veszélyes! Egy friss tanulmány szerint, azok az egyének, akik olyan szerepbe kerülnek, ahol van ugyan hatalmuk, de nincs mellé kellően magas státuszuk, hajlamosabbak másokat megalázni.
A Journal of Experimental Social Psychology című lapban megjelenésre kerülő kutatás abból a két feltevésből indul ki, miszerint az alacsony státusz másokra nézve fenyegető és averzív viselkedést okozhat, valamint, hogy a hatalom felszabadítja az egyént arra, hogy azt tegye, amit érzései diktálnak.
A tanulmányt Nathanel Fast, az USC Marshall Üzleti Iskola tanársegédje vezényelte le Nir Halevy és Adam Galinsky közreműködésével. A szerzők a kísérlet során azt mondták az abban résztvevő diákoknak, hogy egy társukkal együtt kell egy üzleti feladatot megoldaniuk, mely során véletlenszerűen osztottak ki rájuk magasabb vagy alacsonyabb pozíciókat. Ezután megkérték őket, hogy egy tízes listából – melyek között voltak kínos és kevésbé kínos feladatok - válasszák ki, mit akarnak elvégeztetni a társukkal.
Az eredmények azt mutatták, hogy azok, akiknek a nagyobb hatalom mellett alacsonyabb pozíciót osztottak ki, hajlamosabbak voltak megalázóbb feladatokat végeztetni a társaikkal, mint azok, akiknél bármilyen más kombinációban fordult elő a két dolog.
Fast beszámolt róla, hogy munkatársaival azért fókuszáltak a hatalom és a státusz közötti kapcsolatra, mert arra voltak kíváncsiak, a hierarchiának ez a két aspektusa hogyan függ össze. Hogy a fenti negatív következményt elkerülhessük, az egyik megoldás az, ha státusztól függetlenül mindenkivel éreztetik a munkája során, hogy fontos és elismert tagja a közösségnek, és van lehetősége arra, hogy a későbbiekben magasabb pozíciót érjen el a saját területén belül.