Erre figyeljen a hideg időben: fagyási sérülések kezelése
Mit érdemes tudni a fagyási sérülésekről?
Az emberi szervezet általában nincs hozzászokva az extrém hideghez, a téli hónapokban éppen ezért (főként megfelelő védő ruházat nélkül) könnyen kialakulhatnak a hideggel összefüggő problémák, sérülések. Meglepő módon, nem is szükséges feltétlenül, hogy nagyon hideg legyen, az erős szél vagy az átnedvesedett ruházat is fagyási sérülésekhez, fagydaganathoz vezethet. A fagyási sérülések lényege, nagyon leegyszerűsítve, hogy a test lehűlésével (hiszen ilyenkor a szervezet igyekszik a belső szervek megfelelő hőmérsékletét fenntartani) a perifériákon a vérerek összehúzódnak, a vérkeringés romlik, és a szövetekben apró jégkristályok keletkeznek, a sejtek sérülhetnek, akár el is pusztulhatnak. A szövetkárosodás sajnos akkor is bekövetkezhet, ha az érintett szövetek felmelegszenek. A fagyás súlyossága attól függ, hogy milyen mértékű a károsodás, illetve mennyire „mélyen” érinti a szöveteket. Ezért beszélhetünk felületi és mélyszöveti fagyási sérülésekről egyaránt.
A fagyási sérülések tulajdonképpen bárkinél kialakulhatnak, de természetesen nagyobb veszélyben vannak azok, akik sok időt töltenek a szabadban, illetve az idősebbek, és bizonyos állapotok (kimerültség, kiszáradás, alkoholfogyasztás) is növeli a fagyás rizikóját.
A fagyási sérülések tünetei
A fagyás a leggyakrabban az ujjakat és lábujjakat, az orrot, a füleket és az orcákat érinti. A fagyásnak különböző fokozatait különböztetik meg a szakemberek, attól függően, hogy milyen szövetek károsodtak. A fagyás legelső tünetei között találhatjuk a bőr kifehéredését, duzzanatát, esetleg a hólyagok megjelenését, a bőr megkeményedését. Súlyosabb esetben az érzéketlenség, zsibbadás mellett a bőr elszíneződése, véres hólyagok megjelenése is jellemző lehet. Sajnos, a szövetkárosodás mértéke, a fagyási sérülés súlyossága nem állapítható meg azonnal, csak akkor, ha az érintett terület visszamelegszik, a véráramlás helyreáll – vagy éppen egyáltalán nem áll helyre. Ilyenkor sajnos amputációra is szükség lehet, sőt akár az is előfordulhat, hogy a beteg, elhalt testrész magától válik le a testünkről.
A fagyás kezelése
Nagyon fontos, hogy a fagyási sérülés vagy annak lehetősége esetén minél hamarabb menjünk védett, meleg helyre, ahol meleg folyadék (tea, leves) fogyasztásával kezdjük meg a szervezet felmelegítését. Ha az érintett testrész felmelegedése fájdalommal jár együtt, fájdalomcsillapítót is bevehetünk. Lehetőség szerint menjünk orvoshoz, súlyosabb esetben pedig haladéktalan orvosi ellátásra van szükség!
Filmekben, tévésorozatokban gyakran láthatjuk, hogy a hidegnek kitett testrészt dörzsölgetve igyekeznek felmelegíteni. Ez azonban kifejezetten káros, sőt veszélyes lehet, ha fennáll a fagyási sérülés lehetősége, hiszen a dörzsölés csak tovább roncsolja a szöveteket!
A fagyási sérülések megelőzése
A fagyási sérüléseket könnyebb megelőzni, mint kezelni! Nagyon hidegben (-15 fok alatt) a lehető legkevesebb időt töltsük a szabadban. Rétegesen, az időjárásnak megfelelően öltözzünk fel, olyan ruhákba, amelyek segítenek szárazon tartani a végtagjainkat, elvezetik a nedvességet. Akár két pár zoknit, dupla kesztyűt is felvehetünk! Ne viseljünk túlságosan szűk, kényelmetlen ruhákat, melyek befolyásolhatják a vérkeringésünket! Óvakodjunk az alkohol fogyasztásától, ez egyrészt a vérkeringésünkre és a szervezetünk önvédő mechanizmusaira, másrészt a tudatállapotunkra, az ítélőképességünkre is komoly hatással lehet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!