Érzelmeinkről árulkodik a testbeszédünk!
Anélkül, hogy tudatában lennénk, folyamatosan közvetítjük érzelmeinket a külvilág felé a non-verbális kommunikáció útján. Ez pedig olyan nyelv, amit mindenki megért. Következzen öt mód arra, hogy hogyan áruljuk el érzelmeinket, és hogyan tudhatjuk meg másokról, hogy éppen mi jár a fejükben.
1. Testtartás
Érdemes figyelni a testtartásunkra, ha eddig nem tettük. Járás közben felemelve tartjuk a fejünket, leengedett vállakkal, vagy összeszorított állkapoccsal, előreejtett vállakkal és lehajtott fejjel közlekedünk? Ez elsősorban az érzelmi állapotunk függvénye.
A testtartás árulkodó jele annak, hogy mennyire vagyunk feszültek, vagy nyugodtak, félénkek, vagy éppen magabiztosak. Beszélgetés közben pedig a másik embertől való távolság agressziót, vagy szeretetet, valamint az alá-fölérendeltségi viszonyt fejez ki.
2. Vokális kommunikáció
Érzelmeink hatással vannak beszédünkre, és itt nem csupán arról van szó, hogy mennyire válogatjuk meg a szavainkat. Ennek legjobb példája, amikor azt mondjuk "minden rendben" - holott láthatóan a legkevésbé sincs így. Mi tükrözi ilyenkor a valódi lelkiállapotunkat?
Különböző érzelmi állapotokhoz köthetően megváltozik a beszédünk. A beszéd tempója, a hangmagasság, hangszín, hangerő, hanglejtés és még akcentus is érintett lehet. Ezeket összefoglaló néven paralingvisztikai tényezőknek nevezzük.
3. Gesztusok
A gesztusok használata kultúránként eltérő lehet, az azonban bizonyos, hogy érzelmeink kifejezésének egyik legnyilvánvalóbb módja. A fej, a karok és a kezek mozgása egyrészt a kommunikációt szabályozzák, (gyorsítják, lassítják, stb.) de érzelmi állapotunkra is utalhatnak.
Vegyük például azt az esetet, hogy karjainkat összefonjuk magunk előtt. Talán csak fázunk, de az is lehet, hogy éppen védekezésre kényszerülünk. A keresztbe tett karokkal azt üzenjük a külvilág felé, hogy védettek vagyunk, ne is próbáljanak közeledni. Ha karjainkat leengedve, a test mellett tartjuk, már inkább semleges, vagy nyitottabb állapotra utalunk vele.
4. Mimika
Kimutatták, hogy minden ember – bármilyen kultúrából származzon – 7 alapvető érzelmet képes felismerni és megkülönböztetni az emberi arcon. Ezek a következők: öröm, meglepetés, félelem, szomorúság, harag, undor és az érdeklődés, vagyis az "univerzális arckifejezések". Arcizmaink a másodperc törtrésze alatt képesek megjeleníteni érzelmeinket.
A tudósok úgy vélik, hogy agyunk egyes jól elkülöníthető területei, többek között az amygdalának nevezett rész segítségével értelmezzük ezeket az arckifejezéseket, hogy megérthessük a másik ember érzéseit és motivációit.
5. Fiziológiai jelek
Sokunk számára egyértelmű, hogy a vele szembenálló arckifejezését figyeli, ha meg akar tudni valamit az érzelmeiről, a szemöldök összevonása, vagy egy mosoly valóban egyértelmű jel. De mi a helyzet az érzelmek okozta fiziológiai (élettani) változásokkal?
Egyáltalán nem tudatos folyamat, de az érzelmek apró változásokat okoznak testünk működésében. Például hevesebben ver a szívünk, megemelkedik a testhőmérsékletük – elpirulunk. Ezek a változások végbemennek, mielőtt az érzelmek megjelennének az illető arcán.
Forrás: www.curiosity.discovery.com, wikipedia