Érintések és érzelmek – hogyan reagálunk?
Meglappogatják a válladat, összeütitek az öklötöket, vagy valaki megsimítja a térdedet… Mindez általában a szeretet jele, barátok között, de kiválthat averziót, idegenkedést, minden attól függ, ki indítja az érintést – és az kire irányul. A Caltech (California Institute of Technology) idegélettan kutatói arra kerestek választ, hogyan disztingvál az agy, honnan indul a felismerés. Az elsődleges a szomatoszenzoros kérgi terület, ahol az érintés érzete létrejön, azt viszont nem tudták eddig, hogy ennek érzelmi komponense is lehet.
A tanulmány a közelmúltban a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) folyóiratban jelent meg.
A kutatók figyelték az agyi aktivációt heteroszexuális férfi önkénteseken, ahol a kísérlet egy funkcionális MRI készülékben zajlott. Mindenkinek egy videót vetítettek, amelyben egy szép nő, vagy egy férfi lehajolt hogy megérintsen valakit. (ezzel egyidejűleg valódi érintést is kaptak, de nem láthatták, kitől).
Az önkéntesek elmondása szerint kellemesebb volt az érzet, amikor hölgyet láttak a a videón, mint amikor férfit, attól inkább idegenkedtek. Az agyi reakció mérése a szomatoszenzoros kéreg területén ezt a az észlelést alátámasztotta.
"Kimutattuk, hogy ez az agyterület, amely főleg azt érzékeli, hogy pl. egy tárgy érdes, vagy sima, képes az érintés szociális színezetét is megadni" - elmíti Dr. Michael Spezio, a Caltech kutatója (pszichológia professzor, Scripps College, Claremont, California.) "Eredetileg azt gondoltuk, hogy különböző agyi pályákon zajlik az érzékelés fizikális része – és az érzelmi töltet kialakulása, vagyis hogy valami kellemesnek vagy kellemetlennek tartunk, vágyunk rá, vagy elutasítjuk. Vizsgálatunk alapján az emóció, az érzelem már az érintés alapfázisában is szerepel."
A vizsgálati személyek egyébként nem látták, ki érintette meg őket (egyébként mindegyiket nő). A videók megtekintése miatt az hitték, hogy ez bizonyos esetben férfi volt.
"Agyműködésünk nem tud teljesen objektív lenni" – fejti ki a kutató – "érzékelésünk nagymértékben függ attól, hogy vélekedünk, hogyan viszonyulunk a bennünket körülvevő világhoz, az emberekhez."
E kutatás gyakorlati segítséget adhat az autista gyerekek, betegek kezeléséhez is. Abban a tekintetben is hasznos, hogy filmbejátszások, és a virtuális valóság alkalmas lehet a szexuális erőszak áldozatainak kezelésére.
A további vizsgálatok arra irányulnak, hogy női vizsgálati alanyok, és gyermekek is ennyire kifejezetten reagálnak-e hasonló helyzetben, valamint, hogy milyen a két nem szexuális orientációja.
forrás: sciencedaily.com