Egy hős ne vétkezzen!!!
A hősöket jobban elítélik, ha vétkeznek... A korábbi jótettek és a jó szándék kevés ahhoz, hogy valaki megússza a büntetést, ha mégis rossz fát tesz a tűzre. Aki azonban áldozatként tudja magát feltüntetni, annak jobb esélyei vannak a megbocsátásra.
Amerikai kutatók megfigyelték a kísérlet résztvevőinek reakcióját egy sor képzeletbeli eseményről, melyek valódi életből merített bűnöket ábrázoltak, a pénzlopástól kezdve a testi sértésig.
A Journal of Experimental Social Psychology márciusi számában megjelenő eredményekből kiderül, hogy nem számít, hány jó cselekedete volt korábban az illetőnek, pontosan ugyanannyira - ha nem jobban - ítélték el, mint azokat, akik kevésbé nemes lelkű múlttal rendelkeztek.
"Az emberek jobban haragudhatnak például a Dalai Lámára, mint mondjuk egy átlagemberre." - mondta Kurt Gray, a Marylandi Egyetem pszichológus adjunktusa. "A kutatásunk során azonban azok, akik korábban valami miatt szenvedtek, kevesebb vádló ítéletet kaptak, akkor is, ha a nyomorúságuknak semmi köze sem volt a bűncselekményükhöz.
Ezek szerint az erkölcs nem egyfajta kozmikus bank, ahol a jó cselekedeteket fel lehet halmozni, hogy később ki lehessen velük váltani a rosszakat. Ehelyett hajlamosak vagyunk megfeledkezni a hősies múltról, esetleg még az illető ellen is fordítjuk."
A valóságban az emberek inkább arra hajlanak, hogy jókra és rosszakra osszák a világot, tehát "pszichológiai értelemben a hős és gonosztevő közti különbség igen kicsi, míg a rossz és az áldozat között hatalmas szakadék tátong. Vagyis a hősből könnyen lesz gonosz, az áldozatból viszont igen nehezen." - magyarázta Gray.