Délkelet-Ázsia egészségügyi veszélyei
Hogy a mosoly országából ne komoran térjünk haza
Thaiföld, az egykori Sziám, a mosoly országa. Trópusi paradicsom, ahol egyfolytában szólnak a templomok gongjai, ahol szinte belefulladunk az orchideák színorgiájába, az egzotikus gyümölcsök bőségébe. Csodálatos kiindulópont nemcsak a fehér homok szerelmeseinek, hanem mindazoknak, szeretnék meglátogatni Vietnámot, Laoszt, Kambodzsát vagy Myanmart. Ha Ázsia keleti térségét választjuk célpontnak, akkor érdemes odafigyelnünk az egészségügyi előírásokra is. Itt ugyanis olyan veszélyes betegségek fordulnak elő, mint például a hepatitis A és B, a malária és a hastífusz.
Thaiföld, Laosz, Kambodzsa és Vietnám
Thaiföldön és térségében, vagyis Laoszban, Kambodzsában és Vietnámban a higiénés körülmények az országban uralkodó szegénység miatt eltérnek az európai normáktól. Emiatt ez a terület erősen fertőzöttnek számít hepatitis A és hastífusz szempontjából. A virágzó szexturizmus miatt a hepatitis B fertőzés is igen elterjedt. A szomszédos országok sajnos még Thaiföldnél is jóval rosszabb víz- és csatornahálózattal rendelkeznek, így a hepatitis A és a tífusz sűrűn okoz járványokat. Mivel mindegyik ország trópusi éghajlatú, így ügyelnünk kell a rovarokra, különösen a maláriát terjesztő szúnyogokra is.
A széklettel terjedő kórokozók könnyen fertőznek
A hastífuszt okozó baktérium illetve a hepatitis A vírus széklet útján terjed, ezért könnyen elkapható bármely fertőzött személytől, a betegek által készített ételtől, italtól, de akár egy véletlen kézfogással is. Mivel ezek az országok rossz közműellátottsággal rendelkeznek, ezért az ivóvíz is szennyezett lehet. Fontos, hogy tartózkodjunk a helyi csapvíz fogyasztásától, ne kóstoljunk meg semmit az utcán, és kerüljük a jéggel készült italokat, koktélokat! Mindezek csökkentik a megfertőződés veszélyét, ugyanakkor teljes biztonsággal csakis védőoltással védekezhetünk a hastífusz és a hepatitis A ellen.
A hastífuszt okozó Salmonella typhi baktérium ellen csupán egy adag védőoltást kell beadatni, amellyel három évig közel 100 százalékos védettség érhető el. Az oltás után már két héttel kialakul a védettség, így akár a last minute utazók is igénybe vehetik. A hepatitis A ellen egyetlen oltás felvétele már megfelelő védelmet biztosít az utazás időtartamára, melyet 6 hónap elteltével megismételve akár 25 évre szóló védettség is biztosított.
Szexturizmus biztonságosan, hepatitis B nélkül?
Thaiföld esetében különösen ügyelnünk kell a hepatitis B vírusra, amely a fertőző májgyulladás sokkal veszélyesebb formáját okozza. A hepatitis B fertőzöttek tíz százalékánál ugyanis a betegség krónikussá válik, amely májzsugorhoz és májrákhoz vezethet. A hepatitis B elsősorban szexuális úton terjed, így Thaiföld a masszázsok és a szexturizmus melegágyaként rendkívül fertőzött terület. A helyi lakosság, illetve a szórakoztatóiparban dolgozók nagy része hepatitis B okozta betegségben szenved, vagy már korábban átesett rajta. A magas előfordulási arány miatt jóval nagyobb az esélye a megfertőződésnek akár egy egyszerű akupunktúrás kezelés, tetoválás, vagy karcolás során, de nem érezhetjük magunkat biztonságban akkor sem, ha véletlenül orvoshoz, fogorvoshoz kell mennünk Délkelet-Ázsia országaiban. Megfertőződhetünk akkor is, ha balesetet szenvedünk, és ott helyben kapunk egészségügyi ellátást. A fertőzött emberek nemcsak vér, hanem testnedvek, nyál és közösen használt eszközök (pl. fogkefe) útján is átadhatják a kórokozót. A hepatitis B ellen védőoltással védekezhetünk, három oltás már egész életre szóló védettséget biztosít a vírusfertőzés ellen.
A malária-fertőzés melegágya a dél-kelet ázsiai mocsaras vidék
Thaiföldön és környékén - különösen igaz ez a mocsaras Vietnámra - a trópusi éghajlat rendkívül kedvező a szúnyogoknak, emiatt ezen a területen elterjedt a moszkitók által terjesztett malária. A malária parazitáknak négy típusa létezik, ebből a legveszélyesebb Plasmodium falciparum található Thaiföldön és a környező országokban. (Phuket és Phang Nga, valamint a nagyvárosok mint Bangkok, Chian Main, Pattaya stb. maláriafertőzés-mentes területeknek számítanak.) Ezért rendkívül fontos, hogy gyógyszerrel és egyéb módon is védekezzünk a malária ellen. Mivel a szúnyogok napnyugtától napkeltéig csípnek, azért érdemes szúnyogriasztót, moszkitóhálót, megfelelő öltözéket és bőrre kenhető védőkrémet használnunk. A malária ellen gyógyszerrel is védekezhetünk. A készítmények szedését két héttel az utazás előtt vagy más gyógyszertípus esetében az utazás előtt egy-két nappal kell elkezdeni, így például last minute utazóknak sem kell lemondaniuk a védelemről. Többek között az alkoholfogyasztásra és a napozásra vonatkozó korlátozások tekintetében a készítmények eltérőek, ezért is fontos szakember segítségét is kérni a gyógyszerek kiválasztása előtt. A malária gyógyszerek szedésének folytatásáról a hazatérés után sem szabad megfeledkeznünk. Amennyiben az utazás alatt vagy azt követően magas lázat észlelnénk, azonnal maláriára kell gyanakodni, és haladéktalanul szakemberhez kell fordulni.
Ha nyugodtan szeretnénk élvezni a napsütést és az óceánt, akkor érdemes az utazás előtt legalább egy hónappal felkeresni a háziorvosunkat vagy a hozzánk legközelebb eső oltóközpontot, ahol részletes tájékoztatást kaphatunk a védőoltásokról és a gyógyszerekről.