Ezeket látta már?

Debreceni angyalok

A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum, 2013. november 13.-ai sajtótájékoztatóján lejátszott video teljes szövege.

Dr. Molnár Csilla egyetemi docens (Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszék):

deoec-egyetem-d00000E08c131e55b9c04

2013 tavaszán bekerült hozzánk egy 31 éves hölgy, aki akkor már ismerten 15 hetes terhes volt. Agyvérzés miatt került felvételre az Intenzív Osztályra. Két napig küzdöttünk az életéért, életmentő műtéten esett át, ennek ellenére 2 nappal később elveszítettük őt. Megszűnt az agyban a vérkeringés.

Dr. Fülesdi Béla egyetemi tanár: (Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszék ig.):

Egy átmeneti nyomáscsökkentő beavatkozást lehetett elvégezni nála, és az agyduzzadás miatt beállt nála az agyhalál állapota, ami azt jelenti, hogy az agyműködés végérvényesen és visszafordíthatatlanul megszűnik.

Dr. Molnár Csilla egyetemi docens:

Ekkor kellett eldöntenünk, hogy mi legyen a 15 hetes magzattal az anyaméhben. Ultrahangos vizsgálatok történtek, nőgyógyászati vizsgálat. Azt mutatták, hogy a gyermek életképes, korának megfelelően fejlett. Ekkor a szülészekkel, a családdal együtt, mi intenzíves orvosok el kellett döntsük, hogy mi legyen a további teendő, és a gyermek életének védelme mellett döntöttünk. De itt az édesanyát már nem tudtuk megmenteni, az egyetlen akiért küzdeni lehetett, az a gyermek volt.

Dr. Fülesdi Béla egyetemi tanár:

Eléggé járatlan út volt még, hiszen a világirodalomban is csak néhány olyan esetről tudunk, ahol agyhalott anyának a testét tulajdonképpen támogatták olyan hosszú ideig, hogy egy életképes magzat megszülethessen. Azt gondoltuk, hogy vállalnunk kell ezt a küzdelmet, hála Istennek úgy tűnt hétről hétre, hogy a baba szépen fejlődik. Pedig volt több ilyen kihívás, ami veszélyeztette az anya keringését, illetve ezáltal a magzatnak az életét is.

Dr. Török Olga egyetemi docens: (Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika)

Hihetetlen élmény volt számomra az, és sosem fogom elfelejteni, hogy a műtőből kiszorultak a betegellátásban résztvevő intenzív kollégák közül néhányan, és kívülről, ablakon keresztül nézték a műtétet. Előtte, a műtét előtt megkértek engem, hogyha megszületett az újszülött, majd mutassam fel nekik egy percre... És azt a boldog megkönnyebbülést látni az arcukon, ez felejthetetlen élmény volt számomra. Az egész esetben a részvételem is éppen ezért különösen emlékezetes marad.

Dr. Fülesdi Béla egyetemi tanár:

Kiemeltük a gyermeket, akkor utána az édesanya visszakerült az intenzív osztályra. Az azonban Magyarországon – és a világon sem nagyon fordult még elő, hogy ilyen hosszan támogatott testű donorból vettek volna ki szerveket. Azt mondhatjuk örömmel, hogy az édesanya a saját gyermekén kívül még négy embernek adott életre reményt azzal, hogy a szervei olyan állapotban voltak, hogy átültethetők voltak...

forrás: YouTube, a filmet készítette: Policsányi István, Radványi Mihály (Shooteasy Production)

A klinikai team tagjai:

Kovács Tamás Szilveszter egyetemi docens, szülész-nőgyógyász, klinikai genetikus,

Kovács Tamás neonatológus, gyermekkardiológus, az Újszülött Intenzív Osztály vezetője,

Balla György, a Gyermekgyógyászati Intézet igazgatója,

Nagy Endre, a DEOEC elnök-helyettese, az Endokrinológiai Tanszék vezetője,

Török Olga kandidátus, egyetemi docens, szülész, nőgyógyász, klinikai genetikus,

Fülesdi Béla, az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Tanszék vezetője, a DEOEC elnöke,

Molnár Csilla egyetemi docens, az Idegsebészeti Intenzív Osztály vezetője,

Bognár László, az Idegsebészeti Klinika vezetője,

Orosi Piroska, egyetemi docens, a Kórházhigiéne és Infekciókontroll Tanszék vezetője

Mercs György az Idegsebészeti Klinika főápolója

Forrás: Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához