Ezeket látta már?

Csirkebőr - így szabadulhat meg a testén jelentkező kis grízektől

csirkebőr, bőr, gríz, bőrprobléma, keratosis pilaris

Gyakori bőrprobléma, ám van egy jó hírünk.

Ahogy melegszik az idő, úgy hagyunk egyre több bőrfelületet szabadon és viselünk ujjatlan felsőket, szoknyákat és rövidnadrágokat. Azok, akik különböző bőrproblémákkal küzdenek, általában megpróbálják elrejteni azokat, így számukra a napsütéses hónapok közel sem felhőtlenek.

Ilyen panasz például a keratosis pilaris, amit sokan csak csirkebőrnek neveznek. Lássuk, mit érdemes az állapotról tudni!

A fő bűnös: keratin

A keratosis pilaris igen gyakori bőrbetegség, mely akkor lép fel, amikor a keratin nevű fehérje eltömíti a szőrtüszőket. A probléma fehér vagy vöröses grízszerű dudorokat okoz a bőrön, ami így érintésre szárazzá, durvává válik. Szerencsére nem fájdalmas, viszketéssel sem jár. Leggyakrabban a felkaron, a combon, az arcokon és a farpofákon jelenik meg. Sok szakember ezt nem is bőrbetegségnek titulálja, hanem inkább egy bőrtípusnak - ám jó hír, hogy általában idővel magától rendeződik a csirkebőr.

Az állapot sokkal gyakoribb a pubertás idején és általánosságban 30 éves kor után eltűnnek a zavaró dudorok.

Kiket érint leginkább?

Kialakulásának hátterében főleg genetikai okok állnak, azonban bizonyos betegségek, egészségügyi állapotok növelhetik a kialakulásának esélyét: az ekcéma, az ichthyosis vulgaris, az asztma, a pajzsmirigy alulműködés, a Cushing-kór, a cukorbetegség, a Down-szindróma, valamint az elhízás is hozzájárulhat a fellépéséhez.

Mit lehet tenni ellene?

Ahogy már említettük, a legtöbb esetben idővel magától javul a probléma, ám addig is sokat lehet tenni ellene. Sajnos konkrét gyógymód nincs rá, ám bizonyos kezelésekkel és módszerekkel csökkenteni lehet a tüneteket.

Hidratálás

Érdemes tudni, hogy az állapot súlyosbodik, ha a bőr száraz. Éppen ezért az első és legfontosabb az a megfelelő hidratálás. Lehetőleg olyan termékeket válasszon, melyek nem tartalmaznak irritáló anyagokat, hiszen, ha ezek a kis dudorok ha irritálódnak, úgy a későbbiekben hiperpigmentációt okozhatnak a bőrön.

Ha hidratálót keres, olyat alkalmazzon, mely karbamidot vagy tejsavat is tartalmaz: ezek ugyanis remek hámlasztók és bőrvilágosítók is egyben!

Bőrradírozás

A csirkebőr kezelésének másik kulcsa a bőrradírozás, a hámlasztás, mivel ezekkel segíthet eltávolítani a pórusokban felgyülemlett keratint. Ezt megteheti mechanikus úton, pl. luffa szivaccsal vagy testradírral, de használhat kémiai hámlasztót is, például glikolsavas vagy szalicilsavas készítményeket. A helyi retinoidok -amelyek közül néhányat orvos is felírhat- , szintén segíthetnek a tünetek enyhítésében - ám ekkor ügyeljen a megfelelő fényvédelemre!

Lézeres szőrtelenítés

Ezzel két legyet üthet egy csapásra: megszabadulhat a szőrszálaktól és a lényegesen javulhat a keratosis pilaris, mivel a lézer hatására a keratin nem képes eltömíteni a szőrtüszőket. Egy 2019-ben végzett klinikai kísérletben jelentős javulást figyeltek meg a lézeres szőrtelenítés hatására a bőr állapotában.

Mit ne tegyen?

  • ne dörzsölje, vakarja a bőrt.
  • ne zuhanyozzon/fürödjön hosszan túl meleg vízben
  • ne használjon borotvát
  • kerülje a túl szűk, testhez simuló ruhákat

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mivel halványítható a napfolt? Ezeket javasolja a bőrgyógyász

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

csirkebőr

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához