Ránézésre látható a körömágyról, ha cinkhiánya van - erre figyeljen oda!
A körmök egészsége szempontjából is megkerülhetetlen anyag a cink.
Sokféle ásványi anyag szükséges szervezetünk egészséges működéséhez. Ezek közül kulcsfontosságú a cink. Sok étrend-kiegészítő létezik, mellyel ezt lehet pótolni, és sok esetben szükség is van rá. Arra azonban vigyázni kell, hogy az ajánlott napi maximális mennyiséget, ami 40 mg, ne lépjük túl.
A cink 7 fontos előnye
A cink számos feladatot lát el a szervezetünkön belül, ezek közül a következőket lehet leginkább kiemelni:
- Immunrendszer támogatása: az immunsejtek létrehozásáért felelős csecsemőmirigy és a csontvelő normális működését segít fenntartani. Emellett fontos az immunrendszerünk azon területén is, amely a korábbi fertőzések emlékeit használja fel az adott kórokozóval szemben.
- Hasmenés kezelése: lerövidítheti a hasmenést, különösen azoknál, akiknél a tápláló étrend nehezebben kivitelezhető. Ide tartoznak a csecsemők is, náluk a WHO kifejezetten javasolja a cinkpótlást ilyen esetekben.
- Krónikus betegségek ellen: a cink antioxidánsként csökkenti az oxidatív stresszt, ami a krónikus betegségekkel kapcsolatba hozható (pl. a cukorbetegséggel, magas vérnyomással).
- Időskori makuladegeneráció lassítása: a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) szerint a cink segíthet késleltetni az időskori makuladegeneráció és a látásvesztés előrehaladását. Megakadályozni azonban nem képes a folyamatot.
- Csontritkulás: alapvető szerepe van a csontképződésben.
- Sebgyógyulásra: a bőr helyreállításában és a fertőzés megelőzésében is fontos szerepe van a cinknek. A bőrsejtek mellet a szerveinket borító sejteknek is segít megakadályozni a kórokozók bejutását.
- A haj, bőr, köröm egészségéhez is hozzájárul.
A cinkhiány külső jele lehet a körmök minőségromlása
Egyes tanulmányok becslése szerint a világ lakosságának kb. 17 %-át fenyegeti a cinkhiány. Ez az arány bizonyos alacsony és közepes jövedelmű régiókban akár 30 % is lehet.
A cink vérszintje nehezen mérhető, mert gyakran van mozgásban a szervezeten belül annak megfelelően, hogy épp hol van rá szükség. Számos eset létezik, ami a mérést megzavarhatja, köztük fertőzés, változó hormonszintek, bizonyos gyógyszerek, és az étrend is.
A cinkhiány meghatározásának Daren Knoell, a Nebraska Egyetem cinkbiológusa szerint a egyik módja jelenleg az, ha megnézzük, hogy az elfogyasztott ételekkel naponta körülbelül mennyi cinket visz be valaki a szervezetébe. Emellett az orvosok az esetleges hiánytünetekből tudnak arra következtetni, hogy szükség van pótlásra. Ezek közé tartozik elsősorban a körmök minőségének romlása, és a hajhullás.
Cinkhiány: elszíneződött, deformált körmök
A cink támogatja a körömben is megtalálható fehérjék növekedését. Amennyiben túl kevés cink van a szervezetben, a körmök növekedése lassulhat, ami többféle problémát is eredményezhet:
- Törékeny körmök: ilyenkor a körmök nagyon vékonyak, könnyen törnek, és rétegeket alkotva vízszintesen ketté is válhatnak.
- Kutikula-és körömágygyulladás: a kutikula egy elhalt bőr a köröm tövében, amely cinkhiány esetén begyulladhat. A körömágygyulladás pedig akkor fordulhat elő, ha a köröm körül fertőzés is kialakulna.
- Beau-féle vonalak: ezek a körmön végigfutó vízszintes barázdák akkor alakulnak ki, ha a köröm növekedésében zavar lép fel. Ez a cinkhiányon kívül más egészségügyi problémára is visszavezethető.
- Muehrcke vonalak: a Beau-féle vonalakhoz hasonló módon jelennek meg, de barázdák helyett vízszintes, dupla fehér vonalak észlelhetők a körömlemezen.
- Töredező köröm (Onychorrhexis): függőlegesen futó barázdák alakulnak ki, melyek növelik a köröm törékenységét, szétválásának kockázatát.
- Fehér elszíneződések a körmön (Leukonychia): általában a köröm egésze fehérnek tűnik, de vannak részleges megjelenési formák is, amikor csak pöttyök, foltok, vagy vízszintes vonalak (Mees vonalak) jelennek meg.
Cinkhiány kockázatának kitett csoportok
- Kizárólag anyatejjel táplált 7-12 hónapos csecsemők.
- Terhes és szoptató nők.
- Vegetáriánusok.
- Emberek, akik korlátozottan férnek hozzá cinkben gazdag élelmiszerekhez.
- Alkoholisták.
- Emésztési zavarokkal küzdők (pl. fekélyes vastagbélgyulladás, Chron-betegség).
- Gyomor-bélrendszeri műtéten átesettek.
- Krónikus betegséggel rendelkezők (pl. cukorbetegek, májat, vesét érintő betegségben szenvedők)
- Bizonyos genetikai rendellenességgel élők.
A körmök egészségét védő ételek
Mutatunk néhány élelmiszert (cinktartalmukat tekintve csökkenő sorrendben), amely hozzájárulhat a megfelelő cinkbevitelhez, így segíthet az körmök egészségének visszanyerésében is:
- osztriga
- marhasült
- rák
- marhahúspogácsa
- bab
- tökmag
- joghurt
- zabpehely
- tej
- mandula
- sajt
- borsó
Körömápolási tippek a mindennapokhoz
Az egészséges étkezésen és megfelelő ásványi anyag bevitelen kívül érdemes odafigyelni arra is, hogy körmeit minél kevesebb sérülés érje a mindennapi teendői során:
- A körmök hidratáltságát igyekezzen megőrizni!
- Kerülje a körömrágást!
- Lehetőleg vágja rövidre körmeit!
- Takarítás vagy mosogatás közben húzzon gumikesztyűt!
- Kerülje a körömlakk és körömlakklemosó használatát!
- Kezeit és lábait rendszeresen hidratálja!
- Kerülje a műkörmöket!
A napi cinkszükséglet az életkor függvényében:
- 6 hónapos korig 2 mg
- 7-12 hónapos csecsemők 3 mg
- 1-3 éves gyermekek 3 mg
- 4-8 éves gyermekek 5 mg
- 9-13 éves gyermekek 8 mg
- 14-18 éves fiúk 11 mg
- 14-18 éves lányok 9 mg
- Felnőttek (férfiak) 11 mg
- Felnőttek (nők) 8 mg
- Terhes tinédzserek 12 mg
- Terhes nők 11 mg
- Szoptató tinédzserek 13 mg
- Szoptató nők 12 mg
Dr. Szabó Linda, gyógyszerész
Olvasta már?
- Beau-féle vonalak kialakulásának oka, tünetei és kezelése - olvasson tovább!
- Körmünk tükrözi egészségi állapotunkat. De vajon mit árul el?
- Tudjon meg még többet a köröm betegségeiről, ide kattintva olvashat tovább!
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!