Gyönyörű méreg: sokan a világ leghalálosabb mérgét fecskendeztetik a bőrük alá
Egy borsónyi, tehát mintegy 0,13 gramm elég ebből a halálos bakteriális méreganyagból Magyarország teljes lakossága ellen.
Ön tudta, hogy a világ egyik legerősebb méreganyaga a botulinum toxin, amit a Clostridium botulinum baktérium termel?
Rémisztőek a kalkulációk, miszerint
- 13 nanogramm, azaz mindössze 0,000000013 gramm botulinum toxin belélegzése már halálos dózist jelent egy ember számára,
- körülbelül 0,13 gramm bakteriális méreganyag egy tízmilliós ország lakossága ellen is halálos fegyver lehetne,
- a Föld lakossága kevesebb, mint egy kilogrammnyi méreganyaggal elpusztítható lenne.
Tudjuk, hogy milyen mechanizmussal pusztít a botulinum toxin
A botulinum toxin az acetil-kolin nevű ingerületátvivő anyag felszabadulását gátolja, ilyen módon az általa történő jelátvitelt blokkolja. A következmény:
- egyre súlyosabb, mindkét oldalra kiterjedő, szimmetrikus izomgyengeség,
- a légzőizmok érintettsége miatt légzési nehézség,
- légszomj,
- szájszárazság,
- vérnyomásesés,
- vizelet- és székletpangás.
A botulinum toxin által okozott kórkép, a botulizmus vagy kolbászmérgezés életveszélyes állapot, ami a légzőizmok bénulása miatt gyakran halálos kimenetelű.
Gyönyörű méreg! - nem csak pusztít a botulinum toxin
Miközben a botulinum toxin láthatatlanul kis mennyiségei hihetetlen mértékű pusztításra képesek, igencsak meglepő, hogy ugyanez a toxin napjainkban is gyakran használt a gyógyászati és kozmetikai célú beavatkozások során. Ha a botulinum toxin helyett azt mondjuk, hogy botox, sokan ismerősen bólogatnak. Ismert, hogy ugyanez a toxin, a botulinum toxin segíthet az öregedés látható nyomainak az eltüntetésében, az évek múlásával egyre nagyobb számban megjelenő és egyre inkább mélyülő ráncok kisimításában, az arc fiatalításában,- persze megfelelő dózisban adagolva.
Nagyon helytálló az, amit a középkor híres orvosa, Paracelsus is megfogalmazott, miszerint „Dózis teszi a mérget”. Azaz, míg kis igen mennyiségben akár gyógyszerként is használható a botulinum toxin, addig nagyobb adagban már halálos fegyverré válik.
Izomgörcsök és izzadás ellen is hatásos lehet
A botulinum toxinnak vagy más néven botoxnak jelenleg nyolc típusa ismert: A, B, C, D, E, F, G és H. Míg az A, B, E és ritkán az F típusok a humán botulizmus kiváltásáért felelősek, addig a C és D típusok az állatokban okoznak megbetegedéseket. Érdekes módon az argentin talajmintákból izolált G-altípusú toxin jelenlétét eddig nem sikerült megbetegedett egyénekben kimutatni. A nemrégiben felfedezett, botulizmusban megbetegedett gyermekek székletmintájából kimutatott H-típusú exotoxinról pedig csak keveset tudunk.
A botox terápiás szempontból különösen értékes molekulának bizonyul, ami számos orvosi és kozmetológiai területen nyer(het) alkalmazást.
A botulinum toxin többek között alkalmazható:
- az abnormális mértékű izomösszehúzódások, izomgörcsök mérséklésére, lehetővé téve azt, hogy az izmok kevésbé merevek legyenek (pl. súlyos nyak- és vállizomgörcsök esetén)
- a krónikus migrén kezelésében
- a kóros mértékű izzadás terápiájában
- vizeletcsepegés, hiperaktív (húgy)hólyagszindróma kezelésében
- felmerült a lehetőség az allergiás nátha, illetve a végbélnyílásnál lévő fissurák gyógyítása terén is.
- de talán a legismertebb az, hogy a szépészeti beavatkozásokban, a ráncok eltüntetésére is alkalmazható a botulinum toxint.
A botoxszal fiatalodás ára
A botox laikusok körében is legismertebb javallata a ráncok eltüntetésében való alkalmazást jelenti. Az arcbőr meghatározott területeire beinjekciózott botox a ráncokat okozó izmok ellazítása révén szünteti meg a bőröregedés nem-kívánatos jeleit.
A plasztikai sebészek kezében a botulinum toxin – általában fiziológiás sóoldattal készített - oldatos injekció formájában kerül beinjektálásra az érintett anatómiai régióba. A botox hatásának kialakulásához általában 24-72 órára van szükség; de nagyon ritka esetekben megtörténhet, hogy öt napot kell várni a kívánt hatás megjelenésére, a ránc eltűnésére. A botox injekciók maximális hatása általában a beadást követő negyedik héten várható. Az injekciós kezelések hatása mintegy négy hónapon át tart, azt követően, ha a páciens ragaszkodik a ráncai újbóli eltüntetéséhez, a kezelések ismétlésére van szükség.
Plasztikai sebészet: ezeket gondolja át, mielőtt belevág - olvasson tovább!
A botulinum toxinnal végzett kezelések általában jól tolerálhatók, de mellékhatások megjelenése sem zárható ki:
- többek között az injekció beadása helyén fellépő fájdalom és duzzanat, kipirosodás,
- fejfájás,
- enyhe hányinger,
- átmeneti gyengeségérzet,
- izomrenyheség a beadás helyéhez közeli izmokban,
- átmeneti szemhéj-lógás,
- nyelési nehézség,
- influenza-szerű megbetegedés,
- zavart látás,
- szájszárazság.
Az esztétikai célú botox-kezeléseket végző szakemberek tapasztalatai szerint a szemöldök és a szemhéj lógása rendkívül zavaró lehet, főként azért, mert hetekbe is telhet, mire az izmok visszanyerik eredeti funkciójukat, és a régi helyére kerül a szemöldök és a szemhéj.
Erre figyeljen, ha botoxozni szeretne!
A biztonságos kezelés és a mellékhatások kockázatának a minimalizálása érdekében lényeges, hogy a botoxos injekciók beadását a technikában jártas szakorvos végezze.
Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!