Beszédünk akcentusa alapján ítélnek meg?
Akcentus - a megítélés alapja? Német tudósok szerint nagy jelentősége van az emberek megítélésében annak, milyen az akcentusuk.
A Jénai Egyetem pszichológusai kutatásaik alapján arra jutottak, hogy egy ember akcentusa sokkal fontosabb a megítélését tekintve, mint a külseje.
A német szakemberek szerint a társadalmi kategóriákba sorolás révén - mint amilyen, pl. az etnikai alapú megkülönböztetés is - az emberek könnyebben tudnak az összetett világban tájékozódni. A kutatók úgy találták, hogy a nyelv segítségével nem csupán információt közlünk másokkal, de a nyelv maga további információkkal szolgál a beszélőről magáról is.
Így, példának okáért a megszólalók az akcentusukkal az etnikai hovatartozásukat is közlik a hallgatóságukkal. A vizsgálataik során németes és olaszos külsejű emberek képét mutatták meg a kísérlet résztvevőinek, majd először írásban kapcsoltak kijelentéseket az adott személyektől a képekhez.
Ekkor, ahogy várható volt a németes külsejűekhez tartozó kijelentéseket sosem sorolták a résztvevők az olaszos külleműekhez. Azonban amikor az akcentust is tartalmazó beszédet kellett osztályozni, akkor a kiértékelésnél szinte teljesen figyelmen kívül hagyták a résztvevők, milyen külsejű az adott személy. Vagyis, a kategorizálás során a résztvevők szinte kizárólag a nyelvi sajátosságokra támaszkodtak.