Az internet a gyerekszobába viszi az erőszakot
Ami régen bunkóság, durvaság, rosszízű tréfa volt, az az interneten online erőszakká válhat. A megbántott gyerekek különösen kiszolgáltatottak, mert a net nemcsak a bántás dimenzióit, de a gyermeki bizonytalanságot is felerősíti. A kérdéssel ma már minden szülőnek foglalkoznia kell.
Folyosón futkorászás, rágózás, zajongás, szemetelés -- ezek voltak az 1950-es évek jellemző iskolai magatartási problémái az Egyesült Államokban. A 2000-es években már a kábítószer-használat, alkoholfogyasztás, lopás, rablás, testi sértés került a toplista élére. Az internet az utóbbi években újra átrajzolta a képet. A srácok egyre inkább a virtuális térben élik közösségi életüket, de a suliudvarról visszahúzódó erőszak is csak a szemünk elől tűnt el.
Angol haladó: stalking, flaming, bullying
Ha a szakkifejezésekkel nem is, az online erőszak formáival sajnos hamar megismerkednek a gyerekek. Kutatások szerint a kamaszok, tinik 71%-át érte már bántalmazás a neten, 19,6%-uk rendszeresen áldozata ilyen zaklatásnak. Vagyis átéltek már időszakot, amikor pletykákat terjesztettek, vagy megalázó fotót posztoltak róluk, valaki belépett a profiljukba az engedélyük nélkül, láthatták, ahogy dühös, támadó, trágár hozzászólások áradnak szét egy nyilvános bejegyzésük alatt (flaming), fenyegető, megfélemlítő üzeneteket kaptak (stalking), vagy ismétlődően, hosszabb ideig, szándékosan bántották őket társaik a virtuális térben (bullying).
Mindenki rajtam röhög
Az online, közösségi média a gyerekszobába, a biztonságosnak hitt otthoni térbe viszi be az erőszakot, az áldozatok ettől még kiszolgáltatottabbnak, bizonytalanabbnak érzik magukat. Minden gyorsan történik, ismeretlenek is bekapcsolódnak, a bántalmazott úgy érezheti, az egész világ ellene fordult. A virtuális térben nem érvényesülnek a személyes kommunikáció gátlásai, a zaklatók így nem érzékelik tetteik, szavaik hatását, és azt is képzelhetik, maguk is "arctalanná" váltak, itt ők is következmények nélkül cselekedhetnek.
Help!
A gyerekközösségek maguktól ritkán találnak megoldást ezekre a helyzetekre, felnőtt segítségre szorulnak és számítanak is ránk. Ha olyan felnőtt vagy, akinek van hatása gyerekek életére, csendben válaszold meg magadban ezeket a kérdéseket: Ha szülő vagy, tudod, mit csinál a gyereked a neten? Tudod, hogy biztonságosak-e a jelszavai, személyes beállításai? Ha bántják, el meri mondani neked?
Ha tanár vagy, beszéltél már a diákjaiddal ezekről a problémákról? Tudod, mit tehetsz, ha segítenél megelőzni, vagy kezelni ilyen helyzeteket?
Cikkünk adatai, információi a Bűvösvölgy Médiaértés-oktató Központ oldaláról ingyenesen letölthető kiadványból, A médiáról – neked című munkafüzetből származnak. A füzet feladatai otthon, vagy az osztályban is jó kiindulópontokat adnak a problémák megbeszéléséhez.
Töltsd le a kiadványt itt:
httpp://buvosvolgy.hu/cikk/117/A_mediarol_neked_13
Tölts le kapcsolódó szakkönyveket ingyen itt:
http://buvosvolgy.hu/cikk/118/Kiadvanyok
Nézd meg a problémákhoz kapcsolódó kisfilmeket itt: