Az egészségbiztosító sikere: 7 milliárdos megtakarítás a vaklicit során!
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár másfél éve vezette be az ún. vaklicites eljárást. Ennek lényege, hogy versenyt hirdet az azonos hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek között, és kéri a gyógyszergyártó vállalatokat, tegyenek ajánlatot saját készítményük árára. Az ajánlattételkor a gyógyszergyártók nem ismerik a versenytársaik által kínált árakat. Az OEP kiválasztja a legolcsóbb ajánlatot. Ezt megfelelő ellátásbiztonsági garanciák figyelembevételével referenciatermékként kezeli, a többi azonos hatóanyagot tartalmazó készítmények számára pedig azonos összegű támogatást nyújt.
"A vaklicit eredményeképpen 2012-ben 7 milliárd forinttal költött kevesebbet a lakosság folyamatosan szedett, receptköteles gyógyszerekre, mint az azt megelőző évben. Ez az összeg 10 000 általános iskolás gyermek éves közétkeztetését fedezné.
Ráadásul a vaklicitnek köszönhetően, az OEP 28 milliárd forinttal tudta csökkenteni a gyógyszerár támogatásra fordított kiadásait a tavalyi év során, amely az országos mentőszolgálat éves működési költségével egyezik meg." – mondta Dr. Sélleiné Márki Mária, az OEP főigazgatója.
A vaklicit körébe főként olyan hatóanyagok tartoznak, amelyek a lakosság nagy részét érintik ("népbetegségek" gyógyszerei), és a betegek folyamatosan, naponta szedik.
2,5 millió beteg számára csökkentek például a vérnyomáscsökkentők árai. Lényegesen kedvezőbb áron lehet hozzájutni a koleszterincsökkentő készítményekhez, az asztma vagy a depresszió elleni gyógyszerekhez. Bizonyos esetekben egyes készítmények ára több, egymást követő liciten is csökkent.
"A vaklicit sikerét és hatékonyságát bizonyítják az eredmények és a statisztikai adatok. Az eddigi 4 vaklicites eljárásban 1305 gyógyszer ára csökkent, átlagosan 35%-kal, de volt példa 79,3 %-os csökkenésre is. Az intézkedésnek köszönhetően a betegek terhei jelentősen csökkentek." – nyilatkozta Bidló Judit, az OEP Ártámogatási Főosztályának vezetője.