A magyarok több mint felének stresszes a munkahelye
A magyar munkavállalók több mint fele tartja úgy, hogy munkahelye gyakran stresszes. Ez az egészségi kockázatokon túl komoly - becslések szerint 440 milliárd forint - veszteséget okoz a vállalkozásoknak is - ismertették egy uniós felmérés adatait a jövő heti Európai Munkavédelmi Hét alkalmából megrendezett sajtótájékoztatón Budapesten.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) által működtetett Nemzeti Munkavédelmi Fókuszpont eseményén ismertetett kutatásból az is kiderült: tízből minden negyedik munkavállaló szerint munkahelyén nem, vagy nem megfelelően kezelik a stresszt.
Jáczku Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője elmondta: a munkavédelmi hét célja, hogy felhívja a figyelmet az akut problémákra. Hozzátette: megváltoztak a munkahelyek, nőttek a teljesítményelvárások, terjed az éjszakai, hétvégi munkavégzés, ami növeli a stresszt is. Bakos József, a NMH Munkavédelmi és Munkaügyi igazgatóságának főigazgató-helyettese elmondta: a munkavédelmi hét célja a tudatosság növelése a munkahelyi stresszel kapcsolatban, az idei év kiemelt témája a pszichoszociális kockázat.
Magyarországon hetente három súlyos munkahelyi baleset történik, amelyből egy végződik halállal – ismertette a statisztikát Bakos József. Ezek többségében a hatóság azt állapította meg, hogy emberi mulasztás történt. Kiemelte: a mikro-kis- és közepes vállalkozások adják a súlyos munkahelyi balesetek döntő többségét. A leginkább érintett korosztály a 35-44 év közöttiek, az ágazatok közül, pedig a gépipar és a feldolgozóipar. Balogh Katalin, a Nemzeti Fókuszpont vezetője kifejtette: nem az a cél, hogy stresszmentesek legyenek a munkahelyek, mivel a stressz a szervezet általános védekezési reakciója, amely összefügg a végzett tevékenység jellegével. A pozitív stresszre, szükség van, a negatív stressz viszont kerülendő.
Hozzátette: a munkahelyi stressz nem az egyén, hanem a szervezet problémája. Az Európai Munkavédelmi Ügynökség elektronikus útmutatót dolgozott ki annak érdekében, hogy segítse a munkaadókat a munkahelyi stressz felmérésében és kezelésében. Ezt követően adták át az Európai Helyes Gyakorlat magyarországi díjait. Az idén díjazott volt az Arkon Zrt. informatikai cég a munka-magánélet egyensúlyának példa értékű kialakításáért és a Chinoin Zrt. gyógyszergyártó veresegyházi telephelye, ahol hosszú távú programot valósítanak meg a munkahelyi stressz kezelésére.