A félelem jelei
Félelem és rettegés: A tenyérbe temetett arcok... Ha az ember fél, megdöbben vagy valamilyen szörnyű hírt kap, gyakran kapja szája elé a kezét, netán homlokához ér, vagy egész arcát kezébe temeti. Mi lehet ennek az oka?
Janine Driver, a washingtoni Testbeszéd Intézet elnöke elmagyarázta, hogy fenti jelenség egy úgynevezett nyugtató gesztus, hasonló ahhoz, amikor a kisbabák a hüvelykujjukat szopják. Amikor kezünkkel megérintjük az arcunkat, mintha azt üzennénk magunknak: "incs semmi baj, minden rendben". Olyan érzésünk lesz, mintha édesanyánk ölelne át minket.
Ugyanígy, ha súlyos baleset szemtanújaként vagy egy rossz hírt hallva, kezünket a szájunk elé tesszük, azt fejezzük ki, hogy több dolgot már érzelmileg nem vagyunk képesek befogadni.
Ugyanakkor a testbeszéd kutatók azt is megfigyelték, hogy ezek a gesztusok nem működnek mindenhol a világon ugyanúgy, és a nők is hajlamosabbak eltakarni az arcukat, mint a férfiak, akikre inkább az jellemző, hogy mutatóujjukkal az ajkukhoz érnek, kezükkel pedig az állukat támasztják meg.
Szintén a félelem jele lehet, ha megmarkoljuk a csuklónkat, vagy mutatóujjunkkal eltakarjuk felső ajkunkat, miközben kezünket állunkra helyezzük. A legegyetemesebb kifejezése a félelemnek azonban a tágra nyitott száj és a felvont szemöldök. "Ez benne van minden ember génjében, függetlenül attól, hogy fekete, fehér vagy hispán az illető, Irakból, Zimbabwéből vagy Chicagóból származik" – összegezte megfigyeléseit Driver.