12 elképesztő dolog, amit nem tud a szeméről, pedig tudnia kellene!
A szemünk az egyik leglenyűgözőbb és legösszetettebb testrészünk. De fogadjunk, hogy nem tudja, milyen csodálatosak is valójában - íme 12 elképesztő tény a szemekről, amitől még jobban értékeli majd a látását!
1. Az írisze egyedi
A legtöbben azt gondoljuk, hogy a test legegyedibb része az ujjlenyomat - mi sem állhatna távolabb az igazságtól. Míg egy ujjlenyomatnak körülbelül 40 egyedi jellemzője van, addig a retinánknak akár 256 is akad. Ezért a biztonsági ellenőrzések során egyre népszerűbbé válnak a retinaszkennerek, amelyek infravörös fényt használnak a retinán található erek egyedi mintázatának feltérképezésére. Érdekes módon még az egypetéjű ikreknek, akiknek azonos a DNS-ük, sem egyforma az íriszük.
2. Az, hogy hogyan érzi magát, befolyásolja azt, amit lát
A depresszióval küzdő emberek számára az a kijelentés, hogy a világ fekete-fehérnek tűnik, több, mint metafora. Tanulmányok kimutatták, hogy a súlyos depresszióban szenvedő emberek látásromlást és mérhető különbségeket tapasztalnak a kontrasztérzékelésben, ami alátámasztja azt az elképzelést, hogy a mentális egészség befolyásolhatja, hogyan érzékeljük környezetünket.
3. Mindannyian színvakok voltunk
A világon mindenki színvaknak születik! Születésükkor a csecsemők csak feketében, fehérben és a szürke néhány árnyalatában látnak, mert a retinájukban és az agyukban egyes idegsejtek még nem fejlődtek ki teljesen. A csecsemő körülbelül háromhetes kora után kezdi látni az első színeket - először a pirosat, majd a zöldet, a sárgát és a kéket különbözteti meg.
4. A kék szem valójában egy mutáció eredménye
Minden kék szemű embernek van egy közös őse. A tudósok úgy vélik, hogy körülbelül 6000-10 000 évvel ezelőtt történt egy genetikai mutáció, amelynek következtében a világon megszületett az első kék szemű ember. Tehát elmondható, hogy minden kék szemű embernek van egy nagyon távoli, de közös rokona!
5. Szaruhártya - egyedi
A szaruhártya az egyetlen olyan szövet az emberi testben, amely nem tartalmaz ereket. Hogy miért? A szaruhártyának átlátszónak kell maradnia ahhoz, hogy megfelelően megtörje a fényt. Ha vérerek lennének benne, azok akadályoznák ezt a folyamatot. A szem szaruhártyájában lévő erek csak bizonyos betegségek, például a szaruhártya hámsejtjeiből származó őssejtelégtelenség során jelennek meg.
6. Vakufény - vörös szem
A "vörös szem" azért jelenik meg a fényképeken, mert a vaku fénye visszaverődik a szem hátuljáról. A retina mögött elhelyezkedő chorioidea vérerekben gazdag, ezért néha vörösnek tűnik a fényképeken.
A vörös szem effektust a melanin mennyisége is befolyásolja - a kevesebb melaninnal rendelkező emberek több fényt ver vissza, ami megmagyarázza a hatás gyakori előfordulását az albínóknál.
Bár ennek a hatásnak az oka a szem szerkezetében rejlik, egyes fényképezőgépek csökkenthetik a vörös szem hatást azzal, hogy a végső vaku előtt néhány kezdeti villanást küldenek, hogy a pupillának elég ideje legyen összeszűkülni és alkalmazkodni a megnövekedett fényviszonyokhoz.
7. Fejjel lefelé lát a szem - hogy is van ez?
Igaz, hogy a szemünkkel látunk, de a retina valójában az agy része. Amikor a fény a retinára esik, az elektromos impulzusok formájában a látóidegbe, onnan pedig az agyba jut, ahol a 2D-s képet "fejjel lefelé" fordítva 3D-s képpé dolgozza fel. A beérkező elektromos impulzusokat az agy különböző részein szétválaszta és elemzik, majd újra elforgatja.
8. Ilyen felbontásban lát a szeme?
Ha az egyik szemünk egy digitális fényképezőgép lenne, akkor 576 megapixeles lenne. Összehasonlításképpen, a világ legjobb kameráinak némelyike körülbelül 50 megapixeles.
9. Miért zöld az éjjellátó szemüveg?
Az éjjellátó szemüvegek azért zöldek, mert az emberi szem a zöld több árnyalatát képes megkülönböztetni. Ráadásul a zöld szín elhanyagolható hatással van a látásra, és kevésbé fárasztja a szemet - ez különösen katonai környezetben fontos, ahol hosszú távú megfigyeléseket végeznek.
10. Barna szemű újszülött - van olyan?
A legtöbb újszülöttnek világoskék a szeme, és a színe az élet következő hónapjaiban változik meg, ami a szem íriszének melanintermelésének beindulásával függ össze. A melanin egyfajta pigment, amely a szem, a bőr és a haj színét adja. A gyermek szemének végleges színe csak a harmadik vagy negyedik életévben figyelhető meg.
11. A legaktívabb izmok
Az emberi test összes izma közül a szemet körülvevő izmok a legaktívabbak. Bár a szemizmok nem különösebben erősek, rendkívül gyorsak és pontosak! A szemet körülvevő izmok közé tartozik hat kis izom, amelyek magát a szemet irányítják (ezeket nevezzük extraokuláris izmoknak), valamint egy, amely a szemhéjat mozgatja. A szem belsejében viszont olyan izmok vannak, amelyek szűkítik és tágítják a pupillát, és segítenek a szemnek a közeli tárgyakra fókuszálni.
12. A rövidlátás vagy a távollátás a szem alakjától függ
A rövidlátóknak - a leggyakoribb látásprobléma - megnyúlt a szemgolyójuk, ami azt jelenti, hogy a távolba tekintve a fény a retina elé fókuszálódik. A távollátó embereknél a szem túl "rövid", ami azt jelenti, hogy a közeli tárgyak fókuszpontja a retina mögött van.
Források:
The Fred Hollows Foundation, 10 eye-opening facts you didn't know about eyes, https://www.hollows.org/au/blog/10-eye-opening-facts-you-didn-t-know-about-eyes
Science in Poland, Depression can cause vision impairment, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C394226%2Cdepresja-moze-powodowac-pogorszenie-widzenia.html
Science in Poland, Blue eyes share a common ancestor, https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C413178%2Cniebieskoocy-maja-wspolnego-przodka.html
Wylęgała E., Corneal epithelial stem cells, https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyrogowkiitwardowki/94580,komorki-macierzyste-nablonka-rogowki
The Discovery Eye Foundation, 20 Facts About the Amazing Eye, https://discoveryeye.org/20-facts-about-the-amazing-eye/
Yale Scientific, What Causes the Red Eye Effect? https://www.yalescientific.org/2011/05/what-causes-the-red-eye-effect/
AGM Global Vision, Why is night vision green? https://www.agmglobalvision.eu/blog/why-is-night-vision-green
The Telegraph, Quite Interesting facts about eyes, https://www.telegraph.co.uk/men/the-filter/qi/7685621/QI-Quite-Interesting-facts-about-eyes.html
Gieruszczak-Białek D., Changing eye color in a child, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/77612,zmiana-koloru-oczu-u-dziecka