Ezeket látta már?

Figyelmeztet az orvos - ezeket mindenképp kerülje, ha meg szeretné őrizni szemei egészségét

szem egészség kerülni kontaktlencse

Vajon miket érdemes kerülni, ha meg szeretné óvni szemei egészségét?

Az emberi szem a test egyik legbonyolultabb szerve, amely több mint 2 millió aktív részt tartalmaz, melyeken keresztül a külvilág legtöbb információját befogadjuk. Az egészséges látás nélkülözhetetlen a mindennapi tevékenységeinkhez, a munkánkhoz, a tanuláshoz és az élet számos más területéhez. Azonban gyakran nem fordítunk kellő figyelmet a szemünk egészségének megőrzésére, amíg valami probléma nem merül fel. De vajon hogyan tarthatjuk a lehető állapotban?

Ha kontaktlencsét visel, ez a legfontosabb szabály

- A kontaktlencsével való alvás rendkívül kockázatos. Ezt soha nem szabad csinálni – figyelmeztetett Dr. Amanda Redfern szemorvos a HuffPost podcastjában, hozzáfűzve, hogy ez a szabály a rövid szunyókálásokra is vonatkozik. - Ez olyan, mint az orosz rulett.

Ennek oka, hogy a kontaktlencsék viselése során ekkor szaruhártyafekély alakulhat ki. Ez a súlyos állapot a szem egyik legérzékenyebb részének a fertőzésével jár.

- Ez nem minden esetben következik be, de amikor igen, az nagyon súlyos lehet – mondta Redfern. - Olyan drámai következményekkel járhat, hogy végső soron akár a szemgolyó elvesztését is kockáztatja az illető.

Némileg enyhébb esetben akár heg is keletkezhet a szaruhártyán.

- Ha a heg a látás középpontjában helyezkedik el, az tartósan befolyásolhatja a látás minőségét, hacsak nem történik szaruhártya-átültetés.

Óvatosan a vízzel

Fontos az is, hogy ne végezzen olyan tevékenységeket, amelyek a lencsék szennyeződéséhez vagy sérüléséhez vezethetnek. Ilyen például a medencében vagy tóban való úszás kontaktlencsével, illetve zuhanyzás közben való viselésük.

- A kontaktlencsék legnagyobb veszélye, hogy baktériumok kerülhetnek a lencse és a szaruhártya közé, ami fertőzést okozhat, és számos szövődménnyel járhat. Így minden, ami a szemünket nem steril környezetnek teszi ki, rendkívül nagy kockázatokkal járhat.

Ez a csapvíz használatára is vonatkozik a lencsék öblítése vagy tárolása során.

Ha nincs kéznél az oldat

A műsorban elhangzott az a kérdés is, hogy mi van akkor, ha valaki elutazik és elfelejti magával vinni a kontaktlencse-oldatot, és választania kell a lencsék viselése alatti alvás vagy a csapvíz használata között: az orvos egyértelműen egyik megoldást sem javasolta.

- Mindkettő rendkívül rossz döntés – hangsúlyozta. - Inkább azt ajánlanám, hogy dobja ki a lencséit, és próbáljon meg egy kicsit homályosabban látni ezekben a napokban.

Ezekre figyeljen, ha kontaktlencsét használ

  • alaposan mosson kezet a lencsék érintése előtt.
  • megfelelően tisztítsa a lencséket.
  • csak az orvos által javasolt folyadékok használata.
  • rendszeresen cserélje.
  • megfelelő ideig viselje a lencséket.
  • ne aludjon a lencsékkel.
  • kerülni a lencsék vízzel való érintkezését.
  • hagyja abba a kontaktlencsék viselését bármilyen kellemetlenség vagy irritáció esetén.
  • külön tárolóedényt használjon és azt rendszeres tisztítsa.
  • tartalék szemüveg mindig legyen kéznél szükség esetére.

Védje a szemeit bizonyos tevékenységek során

Fontos az is, ha olyan tevékenységeket végez, melynek során valami belemehet a szemébe, használjon védőszemüveget.

- Mindig viselek védőszemüveget, ha olyan munkát végzek, amelynél valamilyen tárgy a szemembe repülhet, például fűrészeléskor vagy kalapáláskor. A szemvédő viselése elengedhetetlen, hiszen az időm felét kórházi konzultációkkal töltöm, és traumás sérülések, amiket látok gyakran egészen megdöbbentőek.

Ha esetleg mégis valami a szemébe kerül, ne próbálja meg saját magától eltávolítani, helyette azonnal keresse fel az orvost (addig is védje valamivel, pl. papírpohárral), máskülönben, ha rosszul távolítja el, úgy a szem belső tartalma kijuthat vele.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Szürkehályog: mikor van szükség a műtétre, hogyan zajlik a beavatkozás?

Szürkehályog: mikor van szükség a műtétre, hogyan zajlik a beavatkozás?

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kontaktlencse

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához