Ezeket látta már?

Mellrák megelőzése: 7 hasznos tanács a kockázat csökkentéséhez

mellrák megelőzés prevenció mozgás táplálkozás gyógyszer

Ezeket javasolják az orvosok.

A mellrák az egyik leggyakoribb daganatos megbetegedés a nők körében világszerte, és bár a betegség pontos okai még nem teljesen ismertek, számos kutatás rámutatott arra, hogy bizonyos életmódbeli tényezők jelentősen csökkenthetik a kockázatot.

Testmozgás

A rendszeres fizikai aktivitás az egyik leghatékonyabb eszköz lehet a mellrák megelőzésében. Számos kutatás kimutatta, hogy azok a nők, akik rendszeresen végeznek aerob edzést, akár a felére is csökkenthetik a mellrák kialakulásának kockázatát azokhoz képest, akik ülő életmódot folytatnak. Ez a pozitív hatás különösen a fiatalabb, menopauza előtt álló nők esetében jelentős.

A mozgás azonban nemcsak a betegségek megelőzésében játszik szerepet, hanem a már diagnosztizált mellrákos betegek kezelésének támogatásában is, mivel segíthet enyhíteni a kezelések mellékhatásait és felgyorsíthatja a rehabilitációt.

Táplálkozás

Bár az étrend önmagában nem garantálja a mellrák megelőzését, annak is lehet némi szerepe a kockázat csökkentésében. A magas zsírtartalmú ételek fogyasztása ugyanis növelheti az emlőrák kialakulásának valószínűségét, míg a zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonák csökkenthetik azt. Az alacsony zsírtartalmú diéták hatékonyságáról a mellrák megelőzésében még nem született meggyőző bizonyíték, de az egészséges étrendi szokások mindenképpen előnyösek lehetnek.

Az alkoholfogyasztás szintén összefüggésbe hozható a mellrák fokozott kockázatával. Például napi két-két és fél pohár bor vagy két-három sör fogyasztása akár 41%-kal is növelheti a mellrák előfordulásának kockázatát.

Korai felismerés: a legjobb stratégia

A mellrák korai felismerése és időbeni kezelése kiemelkedő fontosságú a betegséggel szembeni küzdelemben. Ehhez a rendszeres szűréseken kívül fontos az önvizsgálat is.

A mellrák jelei:

  • csomó a mellben
  • duzzadt mell (az egész emlőn, vagy csak az emlő egy részén is jelentkezhet)
  • fájdalom (nem mindig!)
  • a mellbimbó vagy az emlő bőrének megváltozása
  • befelé fordult mellbimbó
  • folyadék szivárgása a mellbimbóból

Mammográfia

45 és 64 év közötti, tünetmentes nők számára kétévente térítésmentesen elérhető a mammográfiás, illetve tapintásos szűrővizsgálat. A szakmai ajánlások szerint 50 éves kor felett évente célszerű részt venni a vizsgálaton. Amennyiben valakinél nagyobb a daganatra a hajlam, úgy már 40 éves kor előtt is érdemes elmennie, lehetőleg ultrahang és mammográfia (illetve MR) kombinációjára.

Fogamzásgátlók

Ha fogamzásgátlót szedünk, érdemes tájékozódni az orvostól a tabletták előnyeiről és hátrányairól, hiszen vannak, melyek megnövelhetik a mellrák kockázatát, főleg azok körében, akiknél eleve nagyobb rá a hajlam. Éppen ezért, ha a családjában előfordult már daganatos megbetegedés, azt mindenképp jelezze az orvosának!

Hormonpótló terápia klimax után

Amennyiben átesett már a menopauzán - vagy még tart - , érdemes orvosával konzultálni a hormonpótló terápia lehetőségeiről, hiszen több betegség megelőzéséhez is hozzájárul. Azonban kutatások szerint az ösztrogén és progesztin kombinációját tartalmazó hormonpótlás növelheti a mellrák kockázatát, így a kezelés megkezdése előtt ezért fontos a személyes kockázati tényezők figyelembevétele.

Gyógyszerek a kockázat csökkentésére

Ha magas a mellrák kockázatunk, bizonyos gyógyszerek, mint például a raloxifen és a tamoxifen, csökkenthetik a kockázatot. Az aromatáz inhibitorok (például az anasztrozol és az exemesztán), szintén csökkenthetik a mellrák kockázatát posztmenopauzás nőknél. Fontos, hogy megbeszélje ezeknek a gyógyszereknek a kockázatait és előnyeit orvosával.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Nulladik stádiumú mellrák: így fedezhető fel időben az emlődaganat

Nulladik stádiumú mellrák: így fedezhető fel időben az emlődaganat

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

mellrák

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához