Testsúly, testkép, gyerekkor, neveltetés
A testsúly gyerekkorban fertőzőbb, mint felnőttkorban? Egy új tanulmány szerint a felnőttkori testsúlyunkat nagyobb mértékben befolyásolják a gyerekkorban körülöttünk lévő emberek, mint azok, akikkel felnőttkorunkban körül vagyunk véve.
Az Obesity legutóbbi számában megjelent kutatás során 236 együtt élő kamasz testvérpár és 838 nem együtt élő felnőtt testvérpár testsúlyát hasonlították össze. A testvérek testtömeg-indexe mindkét csoportban egyre hasonlóbbá vált az idő előrehaladtával.
A kutatók kimutatták, hogy a családi tényezők, vagyis az öröklődés és a hasonló neveltetés magyarázta a testtömeg-index hasonlóságát mindkét csoportban, ami arra utal, hogy a gyermekkorban kialakult viselkedésformákat felnőttkorba is továbbvisszük. A kutatást vezető Heather Brown, a Newcastle-i Egyetem kutatója elmondta, az eredmények újfent alátámasztják a korai intervenció jelentőségét az elhízás megelőzésében.
Az eredmények azt is kimutatták, hogy a felnőtt társadalmi közegünk a testsúlyunkra gyakorolt hatását valószínűleg túlbecsülik. Brown szerint ez nem azt jelenti, hogy szélesebb társadalmi környezetünk nem fontos. Lehetséges azonban, hogy az egészséggel kapcsolatos viselkedésformákat illetően a legközvetlenebb környezetünkben, például az ugyanabban a háztartásban élők a legfontosabbak.
Felnőtté válásunk után a testvérünk már kevesebb hatást gyakorol a testsúlyunk alakulására, mivel külön háztartásba költözünk. Az eredmények is ezt támasztották alá, mert bár a testtömeg-index tekintetében a testvérek gyermekkorban és felnőttkorban is hasonlók voltak, a hasonlóság felnőttkorban kisebbnek mutatkozott.