Pelenka-ügyek (eldobható, vagy textil?)
Kis emberek nagy dolgai? Vita és verseny a pelenkapiacon. Pelenkavita. Fellángol és elcsitul. Szülők, orvosok, környezetvédők mérik össze erejüket és érveiket, hogy eldöntsék: a modern, eldobható vagy a hagyományos textilpelenka használata célszerűbb, jobb, kifizetőbb, környezetkímélőbb-e. Bár nem vagyok közvetlenül érdekelt és érintett e fontos témában, azért engedtessék meg, hogy megemlítsem: kor- és sorstársaimhoz hasonlóan egykor a gyermek szobatisztává avanzsálásáig naponta horganyzott lemez mosófazékban főztem ki a magánúton, titokban importált tetra pelenkát, amely nálunk tartós hiánycikk volt annak idején. Hej, ha akkor lett volna választási lehetőség, minden bizonnyal az eldobható mellett döntöttem volna...
Azóta változott a világ, a lehetőségek, az igények és a körülmények is. A mai mamák válogathatnak a sokféle kínálatból, mosniuk sem kell, ha az eldobható pelus mellett teszik le a voksot. Csakhogy - amint az gyakran megesik - az emberek általában jó dolgukban rontják el a jót, és miután az agyonreklámozott, bevált, megszokott eldobható pelenkát megszerették, eredményesen használták, valaki "bedobta" a köztudatba, hogy mégsem olyan jó ez, vissza kellene térni a hagyományos textil pelenkához.
Hogy kinek, kiknek állt érdekében? Ne firtassuk. A lényeg az, hogy az eldobható pelenka 60-as években kezdődött diadalútja ettől kezdve nem bizonyult töretlennek.
- Eredetileg a gyártók arra számítottak, hogy az eldobható pelenka kiváló lesz alkalmanként, például utazásnál, kiránduláskor, mert kényelmes, és jelentősen megkönnyíti a mamák helyzetét - mondja Kollár László, a Házi Gyermekorvosok Egyesülete szakmai bizottságának vezetője. - Aztán rájöttek, hogy ezek a pelenkák állandó használatra is jók, és így hamarosan kiszorították a textilpelenkát.
Ekkor viszont közbe szóltak a környezetvédelem elkötelezettjei. Az eldobható pelenkák ugyanis aránytalanul megnövelték a háztartási hulladék mennyiségét. Megsokallta ezt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is, ezért kimondták, hogy szennyezetten nem szabad kidobni az eldobhatót, előbb ki kell üríteni a tartalmát a WC-be, sőt le is kell húzni. Ezzel viszont éppen lényegétől fosztották meg az előnyös pelust, hiszen nem landolhatott egy könnyed mozdulattal a felesleges csomag a szemétben, és a felhasznált víz mennyisége is megnőtt.
Különféle tudós tanulmányok is születtek annak megállapítására, melyik fajta pelenka okoz nagyobb környezeti kárt, melyik fogyaszt több energiát, melyik drágább, melyik elfogadhatóbb ökológiai szempontból.
Mindkét fél a maga igazát védi természetesen, de közben fogynak az eldobható pelenkák. Egy baba 4-6 ezret is elhasznál ezekből, amíg szobatiszta lesz, cáfolhatatlan tehát, hogy a szeméttelepeken tárolt hulladéknak mintegy 6 százalékát bizony az eldobható pelenkák teszik ki, és az is, hogy gyártásuk során szennyeződik a levegő, vegyszerek kerülnek a vizekbe, és eldobásuk nyomán is nagyobb arányban tartalmaz veszélyes anyagokat az elszennyeződő víz, még akkor is, ha ma már "biológiailag lebomló" fajtát készítenek.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium hulladék osztályától kapott felvilágosítás szerint már letettek arról, hogy különféle szabályokat és szankciókat helyezzenek kilátásba az eldobható pelenkákkal kapcsolatban. - Ma már csak sima háztartási hulladékként kell kezelni - mondták, hozzáfűzve: nincs előírás semmiféle különleges bánásmódra.
Korlátlan választék
A gyermekorvos arra figyelmeztet, hogy nem csak környezetvédelmi szempontok dominálnak ebben a témában.
- Mostanában mintha egyre több család térne vissza minden kényszer nélkül a hagyományos textil pelenka használatához - mondja. - Véleményem szerint pusztán divatról van szó. Márpedig tudvalevő, hogy a divat állandóan változik, sőt visszaváltozik. Ez történik itt is. Nem kell környezetvédelmi és anyagi okokat sem keresni, egyszerűen sokan élnek a választás lehetőségével, és áttérnek vagy visszatérnek a textilpelenka használatához.
Azért az sem lehet közömbös, hogy olcsóbb a textilpelenka használata. Sok mama benyomása szerint a baba bőre is jobban szellőzik benne, nem fülled be. Van, aki úgy tapasztalja, hogy használata által lerövidül a pelenkázó korszak. Már a textilpelenkákból is hatalmas a választék, nemcsak a hagyományos "rongydarab" kapható, hanem formatervezett, színes, a gyerek méreteihez alkalmazkodó, nedvszívó maggal ellátott nadrágpelenkák is vásárolhatók, sőt speciális célokat szolgálók is, amelyek a csípőficammal született kicsik számára előnyösek, mert "terpeszben" tartják a lábakat, elősegítve a gyógyulást.
Érdekes módon arra nemigen figyelnek a mamák, hogy a drasztikusan illatosított, agresszív lanolin tartalommal rendelkező törlőkendők mennyire irritálják a babák bőrét. A gyermekorvosok a tiszta vízzel történő popsilemosást javasolják a leginkább, mert a "pelenkakiütés" gyakran nem a pelenkától, hanem a törlőkendőtől van.
Újrahasznosítható vagy eldobható?
A vita nem dőlt el, időnként felerősödik, majd elcsitul. Közben a babákat pelenkázzák, annak rendje és módja szerint. Ki az olcsóbbnak vélt textilpelenkával, ki a kényelmes eldobhatóval, ki pedig kombinálva, ezzel is, azzal is.
Modellekben, színben, formában, árban szinte korlátlan a választék, sokféle típus és márka kínálja magát. Mindenkinek szíve joga, igénye és pénztárcája dolga, miként dönt, melyiket részesíti előnyben. Ma még kevesen gondolnak arra, hogy más eldobható, praktikus használati cikkünk is van, mint a zsebkendő, szalvéta, abrosz, sőt tányérok, evőeszközök is. Lehet, hogy egyszer ezekről is kirobban a vita.
Minden esetre a pelenkavitába a legérdekeltebbek és legérintettebbek, a babák nem tudnak beleszólni, pedig használatuk - még ha az anyák kényelmét szolgálja, a család kasszáját terheli és mindannyiunk környezetét szennyezi is - a legkisebbek bőrére megy. elyettük a felnőttek döntenek, csak remélni lehet, hogy az ő érdekükben.