Ezeket látta már?

Örök dilemma: dolgozzunk vagy pénzt keressünk?

2010.06.29. Módosítva: 2015.11.04.

Gazdag életet élni.. "Dolgozni csak pontosan szépen...." - ez a munkafilozófia ma már kissé túlhaladottá vált. A mostani kor inkább a "gyorsan meggazdagodni" kívánalmát erősíti és a erre a média által sugallt fogyasztói társadalom képe is ráerősít: vegyünk drága illatszereket, szuper autókat, plazmatévét... Na de miből? - teszik fel a kérdést sokan.

A realista ember átlátja: egyszerű bérből, fizetésből élő ember ezeket a luxuscikkeket csak nehezen engedheti meg magának. De mégis "muszáj" megvenni szép autót és fenntartani nagy házat, szép lakást, mert azt a képet szeretnénk sugallni az ismerőseinknek, hogy nekünk nagyon jól megy a sorunk, nagyszerű munkánk, fényes karrierünk van...

penzgrafikon-155-d00000A0Ec4863ee6a56d

Fontosnak tartjuk, hogy évente nyaralni vigyük a családunkat, hogy a munkatársaink és gyerekeink iskolatársai szeme elé tárhassuk a szép tájakon készült gyönyörű fotóinkat, melyek mind azt bizonyítják, milyen jól megy nekünk...

Ez az idealizált görbe tükörkép azonban a mostani válsággal ripityára tört. Azelőtt voltak, akik akár hitelből is hajlandók voltak fedezni az üdülési költségeket, gondolván, hogy majd csak visszafizetik a havi törlesztésből... 2009 októbere óta azonban változott a világ.

Sokan, akik azelőtt biztos fizetést tudhattak a magukénak, most elvesztették az állásukat és már nem tudják miből fizetni a hiteleiket. Arról pedig többé szó sem lehet, hogy hitelből fedezzük a családi nyaralást!

A magyar ember azonban mindig is híres volt arról,hogy nem adja fel, újra és újra feláll a padlóról és olyan ötleteket talál ki, amelyek átsegíthetik a nehézségeken. Nem hiába van sok világhírű gazdag magyar, aki ugyan külföldön tudta megvalósítani az ötleteit, de a kilátástalanságból óriási magasságokba küzdötte fel magát!

A legnagyobb cégek is pici vállalkozásként indultak, aminek alapítása talán valakinek a végső elkeseredését követő pillanatban történt... Talán csak egy jó ötlet kellett, vagy támogató légkör az otthonukban, vagy jó barátok, akik kezdetben sokat segítettek...

Mi a közös azokban az emberekben, akik a világ legnagyobb vállalatait létrehozták?

- A nehézségekben azt nézik, hogy hol a kiút, egy percig sem kezdik el sajnálni magukat.

- Ha hibát követnek el, nem kezdenek el bűnbakokat keresni, hanem azt nézik, mit tanulhatnak belőle.

- Jó kapcsolatokat ápolnak azokkal az emberekkel, akiktől segítséget remélhetnek.

- Mindig előre néznek, sosem érik be azzal, ahol tartanak - mégsem elégedetlenek a helyzetükkel.

- El tudják hinni, hogy több is jár nekik - és be is vonzzák azokat a helyzeteket, ami javít a sorsukon.

- Mindig a jó dolgokra összpontosítanak, pozitívan gondolkodnak.

- És persze, számtalan színes ötlettel rendelkeznek, amelyeket meg is valósítanak. Nem biztos, hogy mindegyik beválik - de sohasem adják fel!

Fontos a lehetőségek megragadása

A pszichológusok szerint a sikeres emberek alapvetően optimista beállítottsággal rendelkeznek, magabiztosság jellemzi őket, és könnyen teremtenek kapcsolatot.

Elképzelhető, hogy ők sem mindig voltak ennyire határozottak, de megtanulták, hogyan legyenek azok. Lehet, hogy nem is mindig gondolkodtak optimistán, de tudtak változtatni a helytelen beidegződéseiket. Egy biztos: nem adták fel az út elején, és bátran belevágtak!

A sikeres emberek bármikor készek felfedezni új lehetőségeket. A legtöbb ember ezzel szemben lebénul, ha cselekednie kell. Míg a milliomos kényelmetlenül érzi magát, ha nincs állandó döntési helyzetben, folyamatos keresésben, addig az emberek jelentős hányada a szituációkban a rosszat érzékeli, és azt veszi észre, ami nem működik.

A hibákból tanulni okulni lehet és kell is

A hibázás - sajátosan értelmezve - a tanulási folyamat szerves része, nem pedig, egy alkalom önmaguk ócsárolására, mint ahogyan a közfelfogás ezt tartja. A sikeresek és gazdagok nagyon jól tudják azt, hogy az elkövetett hibáinkból sokkal többet tudunk tanulni, mint a sikereinkből. Hibázni nem bűn! - vallják ők. Az igazi bűn és szégyen az, ha a bukást követően a földön maradunk és nem kelünk fel, hogy tovább haladjunk az utunkon. A legsikeresebb emberek őszintén bevallják, hogy rengeteget hibáztak az életükben, és ezt egyáltalán nem bánják.

Pozitív látásmód: a pohár félig tele van

A milliomos a nehézségek és az akadályok helyett mindig a lehetőségeket látja és mindig képes arra, hogy belássa, ha hibát követett el és ha szükséges, változtasson addigi szokásain. Ez a két tulajdonsága teszi lehetővé, hogy a biztos bukásnak tűnő helyzetekből kilépjen, és a remek kilátások felé induljon tovább. Ha tudja, hogy jó úton halad, semminek és senkinek sem engedi meg, hogy eltántorítsa a fejébe vett útvonalon haladástól.

A gazdagság értelmezése: a pénz nem minden

Sokakat az tántorít el a gazdagabb élet lehetőségétől, hogy nem hiszik el igazán, hogy nekik valaha is sok pénzük lesz. Tulajdonképpen már ott van a probléma gyökere, ha valaki azt gondolja, hogy akkor lenne boldogabb, ha több pénz lenne. Ez nem egészen így van: akinek sok a pénze, több a gondja is, és bár könyebben megveheti magának a szórakoztató- vagy sporteszközöket, mégisem tud egészséget és boldogságot venni rajta. Ellenben, aki kevesebb anyagi forrása ellenére is jól tudja magát érezni, inkább elmondhatja magáról, hogy teljes életet próbál élni...

Próbáljuk szem előtt tartani, hogy az igazi gazdagság elégedettséget is jelent. Ha az ember elmondhatja magáról, hogy szerető családban él, nem nélkülöznek, de nem is vágynak többre, mint amivel rendelkeznek, ugyanakkor élete mentes a stressztől és az aggodalmaktól, az az igazán gazdag ember, hiszen nincs hiányérzete; egységben él önmagával és a környezetével.

logo-bamapa-kis-d000009FEa83b92d1c961

Szerző: Tihanyi-Konda Szilvia

Forrás: BaMaPa (babák, mamák, papák honlapja)
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához