Mi lehet a gyermeki önzés hátterében?
Éretlen agya miatt lehet önző a gyerek? Ha szemünk fénye legközelebb megint azt kiáltja, "Enyém!", vagy nem oszt meg valamit a többiekkel, vigasztaló lehet a tudat, hogy a kisgyermekek önzése mögött az egyik agyi terület éretlensége állhat.
A Neuron legutóbbi számában megjelent tanulmányban a Max Planck Intézet kutatói Nikolaus Steinbeis vezetésével játék közben és egy jutalom megosztása közben vizsgálták gyermekek viselkedését és agyi képalkotó vizsgálataik eredményét. Azt tapasztalták, hogy bár a kisgyermekek megértették, hogy a jutalom másokkal való megosztása jó a többiek számára, képtelenek voltak ellenállni a kísértésnek, hogy a jutalom nagy részét megtartsák maguknak.
Az agyi képalkotó vizsgálatok azt mutatták, hogy az egyik agyi terület párhuzamosan érik a gyermekek önzetlenebb döntések meghozatalára való képességének növekedésével. Steinbeis úgy véli, hogy az eredmények elősegítik a társas viselkedés fejlődésének alaposabb megismerését.
A szakértők szerint ahogyan a gyerekek nőnek, egyre önzetlenebbé válnak, és egyre inkább arra összpontosítanak, milyen hatást gyakorol saját viselkedésük másokra. Az azonban továbbra sem ismert, miért és hogyan következik be ez az elmozdulás a "stratégiai szociális viselkedésben".
A kísérletben a játékokban részt vevő gyermekek agyi képalkotási eredményeit olyan felnőttekével vetették össze, akik szintén elvégezték a játékokat. Az eredmények azt mutatták, hogy a dorsolaterális prefrontális kéreg nevű agyi terület a felnőttekben fejlettebb.