Ezeket látta már?

Mennyi az egészséges súlygyarapodás csecsemőknél? Ennél a pontnál kell az orvos!

Vizsgálat
2024. április 27. 09:04
súlygyarapodás csecsemő újszülött

Milyen gyakran mérjük a babát, hogyan változik a súlya és mikor forduljunk orvoshoz?

A súlygyarapodással kapcsolatos kérdéseinkre dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergia specialista válaszolt.

Mit tegyünk, ha csökken a születési súly?

Természetes jelenség, ha az újszülöttek az első pár napban veszítenek a súlyukból. Ennek anyatejes babánál oka lehet, hogy nem indult még be a tejtermelés, de a szoptatás sem megy egyből gördülékenyen. Tápszeres babának is meg kell ismerkednie a cumisüveggel, így tehát az első pár napban a csecsemők rendszerint kevesebbet esznek, ám ezt követően gyorsan gyarapodni kezd a súlyuk. Általában a 10-15. nap környékén nyerik vissza a születési súlyukat.

Hányszor mérjük a csecsemőt?

Nem érdemes túl gyakori, különösen nem minden étkezés utáni mérésekkel stresszelni magunkat. Tápszeres babáknál kövessük az életkoruk szerint javasolt mennyiséget, ha azt a baba elfogyasztja, akkor nincs gond. Anyatejes csecsemőknél pedig igény szerinti szoptatás mellett biztosak lehetünk abban, hogy a kicsi annyit eszik, amennyire szüksége van.

A súlygyarapodás az első hónapokban gyorsabb, ilyenkor akár hetente 150-200 grammot is hízhat a csecsemő. 8-12 hónapos kor körül lelassul, ilyenkor már csak 90-120 gramm körüli a gyarapodás mértéke. A csecsemő fél éves korára megduplázza a születési súlyát, egy éves korára pedig megháromszorozza.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A babák nem minden esetben gyarapodnak a nagykönyvben leírtak szerint, így az eddig leírtaktól való eltérés nem jelez feltétlenül bajt. A súlygyarapodás alkati kérdés is, ha például a kicsi magasabb testalkatot örökölt, akkor nála a hossznövekedés intenzívebb lehet, a súlygyarapodás mértéke pedig kevesebb. Fogzás idején is csökkenhet az étvágy, ilyen okból is előfordulhat, hogy átmenetileg lelassul a súlyfejlődés.

Ezekben a helyzetekben javasolt a gyermekorvossal egyeztetni

  • A heti méréseken a mérleg nem, vagy alig mozdul, esetleg fogyást mutat.
  • A napi nedves pelenkák mennyisége jelzi, hogy a kicsi elég folyadékot fogyaszt és eleget eszik. Problémát jelez, ha nincs napi 4-6 nedves pelenka és rendszeres széklet.
  • Gyakori bukások, hasmenés, véres széklet esetén is javasolt az orvosi konzultáció, mivel ezek a tünetek akár tejallergiát, reflux betegséget, vagy ha a csecsemő már fogyaszt gluténtartalmú ételeket – kiflit, kekszeket, egyéb gabonaféléket tartalmazó élelmiszereket – akkor cöliákiát is jelezhetnek. Megfelelő kezelés nélkül ilyen esetben a súlyfejlődés elmarad, fogyás és egyéb egészségügyi problémák is jelentkezhetnek.
  • Azonnali orvosi segítségre van szükség, ha a kiszáradás jeleit látjuk a csecsemőn: a kutacs beesett, sápadt, a szája száraz, a szemei karikásak.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezzel az egyszerű gyakorlatsorral megelőzheti gyermeke csípőízületi problémáit



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Budai Allergiaközpont
# csecsemő # súlygyarapodás # anyatej # bukás # hasmenés # széklet

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés