Második trimeszter: ekkor jelent problémát a hüvelyi folyás
A vizeletcsepegés vagy a bőrelváltozások megjelenése ismert velejárója lehet a második Trimeszternek, ahogyan a növekvő pocak is – igaz, ez utóbbinak azért örülnek is a kismamák. Vannak azonban olyan velejárói is a terhesség második szakaszának, melyek meglepőek, félrevezetőek lehetnek, kiváltképp a téli időszakban.
A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
A második trimeszter
A terhesség 3 fejlődési szakaszra, megközelítőleg 3x3 hónapos időszakra tagolódik. Ebből a második szakasz, a második trimeszter talán a legnyugodtabb szakasz. Ilyenkor a pocak még nem akadályozza a kismamát a mozgásban és a mindennapi tevékenységeiben. Az első trimeszterre jellemző rosszullétek pedig ilyenkorra jellemzően már eltűnnek.
A második trimeszter így nem csak kiegyensúlyozott, hanem könnyű is, bár tény, hogy azért vannak olyan velejárói, amik nem éppen a legkellemesebbek. Ezek között jól ismert az inkontinencia, mely annak köszönhető, hogy a növekvő magzat nyomja a hugyhólyagot, illetve a bőrelváltozások, sötétebb foltok, csíkok megjelenése. Ezek mellett azonban olyan tényezők is jelentkezhetnek, melyeket nem kötnénk a terhességhez, így pedig adott esetben feleslegesen kezdenénk el a tüneteket kezelni.
A várandósság és a tél
A második trimeszter könnyen járhat együtt fejfájásokkal, orrdugulással, izületi fájdalmakkal, melyek bizony egy megfázás tünetei is lehetnének. Ennek jelentősége azért van, mert a megfázással együtt járó láz a kismamák esetében bonyodalmakat okozhat, így természetesen nagyobb odafigyelést és körültekintést igényel a kezelése is!
A második trimeszter egyik velejárója lehet a hüvelyi folyás. Ennek jelenléte a hormonális változásoknak és a többlet vérnek köszönhető, haszna pedig az, hogy segít elkerülni a hüvelyi fertőzések jelentkezését. Addig nem jelent gondot a hüvelyi folyás, míg az szagtalan, a színe pedig fehéres árnyalatú. Ha bármelyikben változás követklezik be, illetve viszkető, égő érzés kapcsolódik a folyáshoz, mindenképpen keressük fel a kezelőorvost. Sajnos a hüvelyi fertőzések felszállóvá válva a vetélések mintegy 70%-ért tehetőek felelőssé, ezen kívül nagy mértékben növelik a koraszülés kockázatát is.
A hüvelyi fertőzések ellen nem csak odafigyeléssel lehet fellépni, hanem megelőzéssel is. Ezt belsőleg, az immunrendszer támogatásával lehet megtenni. A hüvelyi fertőzések ellen a réz és a cink hatékonyan képes fellépni, hiszen a szervezetben antibakteriális, fungicid és antivirális hatással is rendelkeznek. Ezeknek az anyagoknak a pótlása egy jó várandósvitaminnal remekül megoldható.
Fontos azonban, hogy a lehető legtöbb hatóanyag, így a cink és a réz is, szerves formában legyen jelen a készítményben, mivel így azok hasznosulása akár 80%-kal is jobb lehet. Illetve mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy az eltérő trimesztereknek eltérő a tápanyagigénye is, vagyis a kiválasztott terméknek ezt a bontást szem előtt kell tartania.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ekkor jelezhetnek vetélést a hasi görcsök terhesség alatt