Klímakatasztrófa a méhünkben - a klímaváltozás a fogantatásra is komoly hatással van
A meleg negatívan befolyásolja a fogantatás és a terhesség esélyeit.
A klímaváltozás az élet szinte minden aspektusára rányomja bélyegét, legyen szó a munkáról vagy a közérzetről. Sajnos ma már bizonyított, hogy a klímakatasztrófa a fogantatást is befolyásolja, sőt, a terhességek kimenetelébe is beleszól.
A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakértője van a segítségünkre.
A felmelegedés és a számok
A népesség alakulásának monitorozásában a statisztika van a legnagyobb segítségünkre. Az adatok pedig egy érdekes jelenségre is rámutatnak, ez pedig nem más, mint a hőhullámok és a várandósság összefüggései.
Az adatok alapján a hőhullámok után - amikor az átlaghőmérséklet 25 C-fok felett alakul – 9 hónappal a születésszámok lecsökkennek. A kutatások arra is rámutattak, hogy gyaníthatóan a hőhullámokat követő 2-4 hétben esik vissza a termékenység, mind a férfiak, mind pedig a nők esetében.
A hőség és a fogantatás
Nem is igazán a szexuális vágy csökkenése okozza a hőhullámok alatti visszaesést, hanem a meleg hatása a szervezetre. Ez a hatás ráadásul nem csak a felnőttek, illetve nem csak a fogantatások esetében jelentkezik. A már létrejött terhességek esetében a terhesség kimenetelét is befolyásolja a forróság.
Sajnos jelenleg a becslések alapján a létrejött várandósságok mintegy 40-70%-a elvész. Ez az adat tartalmazza a még fel nem ismert, korai terhességeket is, melyeket a szakorvos még nem erősített meg – az szám pedig nagyon riasztó.
A meleg emellett csökkenti az újszülöttek születési súlyát, növeli a vetélés kockázatát és a születéskor jelentkező egészségügyi problémák kialakulásának esélyét.
Mi tehetünk?
A klímakatasztrófa elleni fellépés egyre erősebben van jelen a mindennapjainkban, de a test támogatása legalább annyira fontos, mint a környezet védelme. Erre hívja fel a figyelmet az egészségügyi világszervezet, a WHO is, hiszen ma már hivatalosan is javasolja a kismamáknak a mikrotápanyagok pótlását - kvázi a várandós-vitaminok szedését.
A várandós-vitaminok igen nagy segítséget jelenthetnek a terhességek során, hiszen a megfelelő tápanyagpótlás elősegíti a fogantatást és a terhesség biztonságos kihordását is. De ehhez valóban megfelelő tápanyagpótlás kell, ami nem egyértelmű.
Nagyon sok készítmény szervetlen kötésben (pl.: -karbonát) tartalmazza a tápanyagokat, amiket a test nagyon nehezen tud csak hasznosítani. Sokkal hatékonyabb, ha a készítményben szerves, biológiailag aktív formában vannak jelen, mert így a test akár 80%-kal is hatékonyabban lesz képes azokat beépíteni - vagyis valóban hatékony lesz a tápanyagpótlás.
A várandósság esetében kiemelten fontos, hogy a tápanyagok pótlása a trimeszterek eltérő igényeinek megfelelően történjen. Vagyis olyan készítményt válasszunk, mely szem előtt tartja a három trimeszter eltérő igényeit!
Összegezve
- A klímaváltozás befolyásolja a fogantatást és a terhességek kimenetelét is.
- A hőhullámok után 9 hónappal a születésszámok lecsökkennek.
- A meleg hatása a szervezetre csökkenti a fogantatás és a terhesség esélyeit.
- A becslések szerint a létrejött várandósságok 40-70%-a elvész a klímaváltozás miatt.
- A WHO javasolja a kismamáknak a várandós-vitaminok szedését a megfelelő tápanyagpótlás érdekében.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Ismétlődő vetélés esetén ezért kell az immunológiai kivizsgálás