Hosszabb terhesség - kevesebb újszülöttkori halálozás!
A March of Dimes Alapítvány munkatársai újabb bizonyítékokat szolgáltattak arról, hogy az újszülöttek egészsége szempontjából kritikus a terhességi idő: 39 hét felett mintegy felére csökken a halandósági arány.
Az Egyesült Államokban a halálozási arány 1000 élve születésre 1,9 volt, azonban amennyiben csak a 37 hétnél korábban születetteket számították, 1000 élve születésre 3,9 haláleset jutott. Bár a 37-41. hét közötti születés egészségesnek számít, ugyanakkor Dr. Alan R. Fleischman és munkatársai szerint a halálozási kockázat szempontjából már egy- vagy kéthetes koraszülés is számít.
Számos esetben a koraszülések hátterében egészségügyi ok áll, azonban az Obstetrics & Gynecology júniusban megjelenő száma szerint normálisan az orvosoknak a 39-40. hétnél korábban nem szabadna véget vetniük a terhességnek.
A terminus előtti szülés a 37 hétnél rövidebb terhességet jelenti, az ennél hosszabb időre születetteket homogén, normál csoportként szokás kezelni. A munkacsoport az 1995-2006-os születési adatok elemzése alapján megállapította, hogy ez utóbbi csoportot tekintve a korai szülés magasabb újszülöttkori és csecsemőkori halálozási aránnyal jár, a legmagasabb a 37. héten, és minden újabb héttel csökken a kockázat egészen a 40. hétig, amikor a legalacsonyabb.
A trend minden etnikai csoport esetén érvényesült, bár nem ugyanolyan arányban. A vizsgálatban szintén részt vevő Dr. Uma M. Reddy szerint annak elemzése, hogy az egyéves halandóság miért nagyobb a feketék között, további vizsgálatokat igényel.