Hogyan tudunk spórolni a babaruhán?
Ismert tény, hogy az édesanyja hasából kibújó csöppség milyen gyorsan növi ki a ruháit. Nem ritka, különösen a legkisebbek esetében, hogy havi 1-2 centi gyarapodással számolhatunk. A gyorsan kinőtt ruhákat sokszor alig győzik pótolni a szülők. Ha ezt nem okosan, átgondoltan csináljuk, egyszer csak azon vehetjük észre magunkat, hogy egy kisebb vagyont költöttünk el olyan ruhácskákra, amelyeket már rá sem tudunk adni a gyermekünkre.
Igaz, hogy a hónapok elteltével a növekedés ritmusa is lassul, de még a néhány éves gyermekek esetében is meglehetősen sűrűn kell cserélni a ruhatárat – ha nem a méret, akkor a gyors kopás miatt... Egy egészséges baba ugyanis folyton csúszik-mászik, és bizony sűrűn kell mosni a ruhadarabokat az ilyen-olyan fű-, étel- és egyéb foltok miatt is.
Ez pedig koptatja, nyűvi az anyagukat. Így aztán nem meglepő,
hogy a kismamák táskájában gyakran több rend bébiruha is helyet kap.
Sokszor az időjárás változásait nehéz követni – még nekünk, felnőtteknek is. Ha túl meleg van, vagy ha fázunk – egyiket sem szeretjük.
Egy bébinél veszélyes is lehet, ha leizzad, aztán meghűl. A réteges öltözködés tehát rájuk még fokozottabban igaz.
Egyszóval, sok pici ruhával kell felszerelkeznie egy kisgyerekes háztartásnak, ráadásul ezek jó részét úgy növi ki a babánk, hogy alig hordta, vagy talán rá sem tudtuk adni...
Ilyenkor persze gyakori a cserebere hasonló helyzetben lévő szülők között, és ehhez ma már számos bababörze, vagy akár az internet is lehetőséget kínál. Ezeken a fórumokon eladhatunk-vehetünk is bébiholmikat.
Ha ügyesek vagyunk, mi magunk is könnyen készíthetünk kis ingecskét, hálózsákot, és akár a át is tudjuk alakítani az egyes ruhadarabokat.
Régebben általános volt, hogy a nagymamák vagy maga az anyuka horgolt vagy kötött pici kesztyűket, kardigánokat, vagy akár lábmelegítő topánkákat a kicsinek.
Ez egyes családokban még ma is élő szokás, de sajnos egyre kevésbé jellemző, mivel napjainkban számos nagyszülővé vált édesanya tovább dolgozni kényszerül, így nem marad ideje sem ilyesmire. Pedig milyen szép dolgok születtek régen! A praktikusságon túl pedig eszmei értékkel is bírtak ezek a apró ruhadarabok, amelyeket éveken vagy évtizedeken keresztül is őrizgettek aztán az anyukák....
Bár a kismamák sosem annyira"ráérősek", mint amit azok feltételeznek róluk, akik nem tudják, hogy az élet ilyenkor nem csupán délelőtti játszóházból és babakocsi tologatásból áll, azért mégis azt ajánlom, hogy próbáljunk időt szánni ilyesmire is, mert sok örömet ad és később büszkék leszünk a teljesítményünkre.
Lehet, hogy az általunk elkészített szoknyácska nem olyan szép, mint a bolti, de anyagáron csak töredéke annak és akár saját kinőtt ruhákat is újra hasznosíthatjuk ezzel a módszerrel.
Hasznos linkek babaruha-cseréhez:
www.tesz-vesz.hu
www.vatera.hu
http://www.ideababaruhat.hu/
http://www.baba-expo.hu/
Szerző: Tihanyi-Konda Szilvia