Gyógyszer - vagy cukorka? (egy óvodás szemével...)
Az óvodákban gyakran megpróbálják elmagyarázni a gyerekeknek, hogyan tudják megkülönböztetni az orvosságot a cukorkától, ám ez nem mindig éri el a kívánt eredményt.
Két hetedik osztályos lány, Casey Gittelman és Eleanor Bishop egy dobozba együtt összeöntött gyógyszereket és cukorkákat mutatott a cincinatti Ayer Általános Iskola tanárainak és óvodásainak arra kérve őket, hogy különböztessék meg őket egymástól.
"Egyikük sem tudta elmondani pontosan, hogy mi köztük a különbség. Legrosszabbul az olvasni még nem tudó gyerekek teljesítettek" - mondta el Gittelman, aki az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia Nemzeti Konferenciája és Kiállítása nevű rendezvényén adta elő az eredményeit.
A vizsgálatba harminc tanárt és ugyanennyi óvodást vontak be. A lányokat Casey édesapja, a gyermekorvos Dr. Michael Gittelman segítette a felkészülésben.
A gyerekek átlagosan 71 százalékos pontossággal ismerték fel, mi a gyógyszer, ám akik nem tudtak olvasni, azok körében ez az arány csak 67 százalék volt. A felnőttek eredménye alig egy kicsivel volt jobb: 78 százalékban tudták megkülönböztetni a cukorkát az orvosságtól.
A tanulmány kiemeli, hogy a kerek gyógyszerek gyakran nagyon hasonlítanak a cukorkákhoz. "Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyezési Hivatal (FDA) mindent megtesz, hogy olyan gyógyszereket gyártson, amit a gyerekek hajlandóak bevenni. Nehéz azonban ezt úgy megoldani, hogy annyira azért ne legyen finom, hogy állandóan ezt akarják enni. Nem könnyű a dolgunk" – mondta el Dr. Robert Squires, a Pittsburghi Gyermekkórház gyermek-gasztroenterológusa.
Gittelman azonban azt javasolja, hogy inkább tegyék kevésbé vonzóvá a gyógyszereket, a szülők pedig figyeljenek oda, hogy mindig gondosan el legyenek zárva a kicsik elől. A tanárok egynegyede vallotta be, hogy ezt nem igazán veszi komolyan otthonában.
Egy másik tanulmány 24 háztartás felmérése után jutott arra a következtetésre, hogy az otthonok 22 százalékában elérhetőek a gyógyszerek a 2-6 éves gyerekek számára. Külön aggasztó, hogy ezen orvosságok 30 százaléka a rendkívül veszélyes acetaminofen nevű hatóanyagot is tartalmazta, amely túladagolva komoly mérgezési tüneteket okoz.
"Nem szeretném, hogy az emberek féljenek pl. az acetaminofentől, hiszen hatásos láz- és fájdalomcsillapító. Azonban tudni kell, hogy a gyerekeket érő májkárosodások 12 százaléka ezen szerek túladagolásának köszönhető, az és öngyilkosságot megkísérlő kamaszok egyharmada is ilyen orvosságot vesz be" – mondta el Squires. Véleménye szerint komoly probléma, hogy sokan nem csak akkor használják, amikor az orvos felírja nekik, hanem minden megfázást ilyen gyógyszerrel kezelnek, ez pedig hamar túladagoláshoz is vezethet.