Ezeket látta már?

Ezt érdemes megfigyelni! Nagyobb eséllyel növi ki a gyermek az tejfehérje allergiát, ha így reagál az ételre

gyermekkori ételallergia tünet

A gyermekkori ételallergia egyre súlyosabb problémát jelent, a jó hír, hogy az ételallergia megismerése és meghatározása folyamatosan változik és fejlődik az évek során.

Az ételallergiák gyakorisága egyre növekszik minden korosztályban. Az Allergiaközpont allergológusa és klinikai immunológusa, dr. Moric Krisztina szerint a World Allergy Organization (Allergia Világszervezet) az idei allergia világhéten különös figyelmet szentel a gyermekkori ételallergiáknak.

- A World Allergy Organization a nemzetközi ernyőszervezet, amely 111 allergológiai és klinikai immunológiai társaságot foglal magában. A WAO minden évben az allergia világhéten kiemel egy olyan betegségtémát, amelyre nagyobb figyelmet kell fordítani az egészségügyi szakemberek és a laikusok részéről. Az idei évben a gyermekkori ételallergiák kerültek a középpontba - mondta el dr. Moric Krisztina.

Hétköznapi ételekre is adhat túlzott reakciót az immunrendszerünk

Az ételallergia az amerikai National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) szerint olyan kóros hatást jelent, amely egy specifikus immunválaszból ered, és ismételten előfordul az érintett személy számára adott élelmiszerrel történő érintkezéskor. Ez az immunrendszer túlzott reakciójáról szól, amikor az allergént tartalmazó étellel találkozunk, és a szervezet védekezési reakciója megindul.

Milyen tünetek utalhatnak ételallergiára gyerekeknél?

  • gyomor- és bélrendszerben hasmenés,
  • hányás,
  • haspuffadás,
  • véres széklet
  • csalánkiütés a bőrön,
  • viszketés,
  • bőrszárazság,
  • ekcéma
  • a légúti, náthaszerű tünetek, orrfolyás, tüsszögés,
  • szemtünetek: viszkető, kipirosodott szem, könnyezés
  • ödéma,
  • légzési nehézségek,
  • anafilaxiás sokk: az allergiás reakció legsúlyosabb esete az anafilaxiás sokk, aminek tünetei között szerepelhet a légzés leállása, vérnyomásesés, szapora pulzus, ájulás, hideg, verejtékes bőr.

Mi okozza az ételallergiát csecsemő korban?

Az ételallergia tünetei már csecsemőknél, a szoptatás időszaka alatt is jelentkezhetnek. Az anya által elfogyasztott ételek molekulái – ugyan csak nagyon kis mennyiségben -, de átjutnak az anyatejbe is, a kifejezetten allergiás hajlamú csecsemők pedig már ettől az anyatejbe került, igen minimális mennyiségű idegen fehérjétől is kóros tüneteket mutathatnak.

Allergiás tünetek tápszeres babáknál is kialakulhatnak, a készítmények ugyanis tehéntejből készülnek, tehát ugyanúgy allergiát válthatnak ki, mint maga a tehéntej. Az ételallergiás panaszok a hozzátáplálás időszakában is jelentkezhetnek. A leggyakoribb allergének a tej, tojás, liszt, szója, hal, eper és mogyoró.

Kinőheti-e az allergiát a gyerek? Ezt érdemes megfigyelni gyerekeknél

Fontos megfigyelés, hogy bizonyos esetekben a nyers tej vagy joghurt fogyasztása tüneteket okozhat egy tejfehérje allergiás gyermeknél, míg a hőkezelt tej, mint például a keksz vagy sütemény, nem okoz panaszokat. Ez egy reményt keltő jelenség, mert ebben az esetben nagyobb eséllyel növi ki a gyermek az ételallergiát a későbbiekben - hangsúlyozza a szakember, aki hozzáteszi, hogy az ételallergia megismerése és meghatározása folyamatosan változik és fejlődik az évek során.

Az orvos-beteg kapcsolat jelentős szerepet játszik az ételallergia kezelésében. Az ételallergia általában nem gyógyítható teljesen, a terápia a tünetet okozó étel elhagyásán alapul. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy az allergológusok segítségével és az ételallergiával jártas dietetikus támogatásával a betegek képesek megtanulni, hogyan éljenek együtt az ételallergiával, így javulhat életminőségük jelentősen.

Az ételallergia tünetei egyhék, de akár életveszélyesek is lehetnek

Fontos tudni, hogy az allergént tartalmazó étel fogyasztása után jelentkező tünetek lehetnek enyhétől súlyosig terjedőek, és akár életveszélyesek is lehetnek. Az allergiával való találkozás során felszabaduló hisztamin tüneteket okozhat a bélrendszertől kezdve, a légzőrendszeren, a bőrön, egészen a szív-érrendszerig.

Az ételallergiás tünetek típusa és súlyossága változhat az élelmiszer típusától és az életkorától függően. Gyermekkorban leggyakrabban bőrproblémákkal (pl. csalánkiütés, ekcéma), légzőrendszeri tünetekkel (pl. köhögés, orrfolyás, tüsszögés) és hányással találkozhatunk. Azonban a kardiovaszkuláris tünetek (pl. szapora szívverés, szédülés, ájulás) csak az életkor előrehaladtával válnak gyakoribbá.

Dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológusa és klinikai immunológusa rámutat arra, hogy súlyos esetekben kialakulhat anafilaxia, amely az egész szervezetet érinti és akár halálos is lehet. Az anafilaxia súlyosbodásának és az esetleges életveszély elkerülésének érdekében adrenalin injekciót kell alkalmazni. Ezért rendkívül fontos, hogy az allergiát jól ismerő orvos helyes diagnózist állítson fel, és hogy mindenki felismerje az ételallergia tüneteit (beleértve az anafilaxiát) és szükség esetén azonnal és megfelelően reagáljon.

Összegzés

  • Az ételallergia megismerése és meghatározása folyamatosan változik és fejlődik az évek során.
  • Az ételallergia tünetei már csecsemőknél, a szoptatás időszaka alatt is jelentkezhetnek.
  • Az ételallergiával élő betegek képesek megtanulni, hogyan éljenek együtt az ételallergiával, így javulhat életminőségük.
  • Az anafilaxia súlyos esetekben halálos is lehet, és adrenalin injekciót kell alkalmazni az életveszély elkerülésének érdekében.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Anafilaxiás sokk: így kell használni az életmentő epinefrin injekciót - az orvos tanácsai

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

allergia

Forrás: Budai Allergiaközpont
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához