Sértegetés, lehangolás: kiabálni a gyermekkel ugyanolyan káros, mint a fizikai bántalmazás!
A szülők, tanárok, edzők és más felnőttek, akik gyerekekre kiabálnak, becsmérlők vagy gyakran verbálisan fenyegetőzők, ugyanolyan károsak a gyermek fejlődésére, mint a szexuális vagy fizikai bántalmazás .
A Child Abuse & Neglect folyóiratban megjelent tanulmány 166 korábbi tanulmányt tekintett át, hogy részletes elemzést készítsen a témával kapcsolatos szakirodalomról.
A szerzők azt szorgalmazták, hogy a gyermekkori verbális bántalmazásnak saját kategóriát kell tulajdonítani.
A gyermekekkel való rossz bánásmód jelenleg négy kategóriába sorolható
- fizikai bántalmazás
- szexuális bántalmazás
- érzelmi bántalmazás,
- amelynek része a verbális bántalmazás és az elhanyagolás
Az érzelmi bántalmazás más formáitól eltérően, beleértve a közömbösséget, a csendes bánásmódot és a családon belüli erőszak szemtanúit, a kutatók a verbális bántalmazást „nyilvánvalóbbnak” minősítették, és azt mondták, hogy „különös figyelmet érdemel”.
"A gyermekkori verbális bántalmazást, kétségbeesetten el kell ismerni a bántalmazás altípusaként, az egész életen át tartó negatív következmények miatt" - mondta Shanta Dube professzor, a tanulmány vezető szerzője és a Wingate Egyetem közegészségügyi mesterképzésének igazgatója.
Egy életre megsebezve
A tanulmány, amely a felnőttek – például szülők, tanárok és edzők – kiabálásának hatását vizsgálta, számos tanulmányt idézett, amelyek szerint a gyermekkori verbális bántalmazás tartós hatásai mentális szorongásként, például depresszióként és haragként nyilvánulhatnak meg.
Külső tünetek, például bűncselekmények elkövetése, szerhasználat vagy visszaélések elkövetése; és a fizikai egészséget érintő következmények, mint például az elhízás vagy a tüdőbetegség kialakulása
Jessica Bondy, a Words Matter alapítója hangsúlyozta annak fontosságát, hogy megértsük „a gyermekkori verbális bántalmazás valódi mértékét és hatását”.
„Néha minden felnőtt túlterhelődik, és akaratlanul is kimond valamit” – nyilatkozta. „Közösen kell dolgoznunk azon, hogy módokat találjunk ezeknek a cselekedeteknek a felismerésére, és véget vessünk a felnőttek gyermekkori verbális zaklatásának, hogy a gyerekek virágozhassanak.”
A kutatók azt is szorgalmazták, hogy a gyermekkori verbális bántalmazás meghatározásakor „következetességre van szükség”, hogy „elterjedtsége és hatása megfelelően mérhető legyen, és a beavatkozásokat ki lehessen fejleszteni”.
A Words Matter weboldalon elérhető források arra ösztönzik a felnőtteket, hogy kerüljék a kiabálást, sértegetést, lehangolást vagy névkiáltást, amikor gyerekekkel beszélnek, valamint gondolkodjanak beszéd előtt, és szánjanak időt a gyermekkel való kapcsolat helyreállítására, miután valami bántó dolgot mondtak.
Olvasta már?
- Iskolai atrocitások: ezt tanácsolja a magyar biztonsági szakértő a szülőknek
- A magyar fiatalok több mint 66 százaléka átélt már valamilyen zaklatást
- Így találhat lelki kapaszkodót a mai próbatételekkel teli világban
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!