Férfi meddőség: ez az oka annak, hogy egyre többeket érint
Tanulmányok igazolják, hogy a férfiak esetében komoly gond lehet a fitoösztrogénekkel.
A természetben jelen lévő fitoösztrogének szerepe a férfiak termékenységének romlásában mára egyértelmű. Mégis, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy ha nem eszünk szóját, akkor ez a veszély minket nem fenyeget. Sajnos azonban fitoösztrogének messze nem csak a szójában vannak, és mostanra tanulmány is bizonyítja, hogy bizony komoly szerepe lehet ezeknek az anyagoknak az idiopátiás férfi meddőségben is! A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő van a ratkotunde.hu segítségére.
Fitoösztrogének
Tudjuk, hogy a természetben fellelhetőek 9bizonyos anyagok, melyek az ösztrogénreceptorokhoz kapcsolódva képesek úgy viselkedni, mint az ösztrogén nevű női hormon, így pedig ösztrogéndominanciát hoznak létre a szervezetben. Ez a spermiumok képzésébe szól bele erősen, ezért azok száma és a minősége is komoly csorbát képes szenvedni, elősegítve ezzel a trend-szerűen terjedő férfi meddőség kialakulását.
Nincs ezzel nagy gond - mondhatnánk -, akkor nem eszünk szóját. Csakhogy a fitoösztrogének messze nem csak a szójababban vannak jelen. Ehhez a csoporthoz tartoznak az izoflavonok a kumesztánok,a naringin, a lignánok, de a sornak itt még messze nincsen vége. Látható, hogy igen sok anyag képes ösztrongén-szerűen viselkedni a szervezetben, ennek megfelelően igen sok élelmiszerrel lehet “probléma”. A szója mellett a lenmag, a babhüvely, a citrusfélék, de még a komló is (ami a sör alapanyaga) tartalmaznak ilyen anyagokat, akár nagyobb mennyiségben is – mondja Ratkó Tünde.
Idiopátiás meddőség
Oké, de ha a szója olyan rosszat tesz nekünk, akkor miért nem meddő a kínai férfiak zöme? Nos, a kutatások azt még nem derítették ki pontosan, miért is képes egyik ember kompenzálni a fitoösztrogének hatásait, mások pedig nem. Kínai kutatók azonban tanulmányokkal igazolták, hogy az idiopátiás - vagyis aminek nem tudják megállapítani az okát - meddőség esetében a fitoösztrogének koncentrációja a vizeletben jelentősebb. A tanulmány során 603 meddőségi gondokkal küszködő férfit és 469 termékeny férfit vizsgáltak és megállapították, hogy a meddő férfiak vizeletében a jelen lévő fitoösztrogének koncentrációja jóval magasabb, ami pedig azt jelenti, hogy az idiopátiás meddőség kialakulásában bizony komoly szerepük lehet.
Mit egyek?
Ha a szóját száműzzük is az étrendünkből, minden fitoösztrogént nem tudunk kikerülni. A kiegyensúlyozott táplálkozás és a mozgás elméletben ellátja a testünket minden szükséges alapanyaggal, amikkel a test képes “védekezni” a fitoösztrogének káros hatásai ellen. Ha azonban a tápanyagellátottság nem megfelelő, az komoly gond, hiszen a vége meddőség lehet - függetlenül a növényi ösztrogének jelenlététől is.
A tápanyagellátottság kérdése azonban nem olyan egyszerű. Napjainkban az élelmiszerek beltartalma egyre csökken, köszönhetően a tömegtermelésnek, a vegyszerezésnek és a környezeti hatásoknak. Vagyis a kiegyensúlyozott étkezés dacára is felléphetnek tápanyaghiányos állapotok, melyek ráadásul jellemzően tünetmentesen vannak jelen.
A tápanyagok megfelelő pótlására ma már választhatunk kifejezetten a férfiak számára kialakított vitaminkészítményt is, de ehhez érdemes szem előtt tartani két részletet. Egyrészt a készítmény legyen komplex, hiszen az egyes anyagok segítik mások hasznosulását és sokszor nem tudjuk, mely tápanyagokból is alakult ki hiány a szervezetben. Másrészt a vitamin a lehető legtöbb anyagot szerves kötésben tartalmazza. A praktikusan citrát és glükonát kötési formák ugyanis akár 80%-kal is jobban hasznosulnak!
Olvasta már?
- Folsav, vas, A-vitamin és cink – ezeknek pótlását már a WHO is javasolja
- Ebben a szomorú élethelyzetben nőknél nagyobb a stroke kockázata
- Sokkal nehezebb lehet a családalapítás, ha a jód tiltólistán szerepel?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!