Ezernégyszáz gramm
A világon egyedülálló tettet hajtottak végre a Debreceni Egyetem orvosai: mindaddig működtetni tudták egy agyvérzés következtében agyhalottá vált várandós kismama testét, amíg a gyermek elég fejletté vált ahhoz, hogy megszülethessen. A példa nélküli eset még a nyáron történt, ám csak a napokban hozták nyilvánosságra a szenzációt. Az orvoscsoport vezetőjével, Dr. Fülesdi Bélával és az idegsebészeti intenzív osztály vezetőjével, Dr. Molnár Csillával beszélgettünk.
Molnár Csaba: Hogyan találkoztak először az esettel?
Dr. Fülesdi Béla: A hölgy mentőhelikopterrel érkezett hozzánk agyvérzéssel, és az intenzív osztályra került. Az idegsebész kollégák a CT-felvételek alapján egy agynyomásteher-mentesítő műtét mellett döntöttek az édesanya életének megmentése érdekében.
Annak ellenére, hogy ez a műtét megtörtént, és átmenetileg sikerült stabilizálni az állapotát, agyduzzadás lépett föl, és két nappal
később beállt az agyhalál. Eközben és a kezelés további három hónapja során arra törekedtünk, hogy csak egyetlen ember kommunikáljon a családdal, és ő Molnár Csilla tanárnő volt.
Dr. Molnár Csilla: Amikor fölvettük a beteget az intenzív osztályra, már gépi lélegeztetésre szorult, és tudtuk, hogy első gyermekét várja. A hasi ultrahang azt mutatta, hogy a magzat él és mozog. Amikor másnap az életmentő műtét ellenére nagyon gyorsan romlott az édesanya állapota, és kiderült, hogy őt elveszítettük, újra ellenőrizték a kollégák, él-e még a gyermek. És élt és mozgott.
– Az anya mindössze harmincegy éves volt, és otthon lett rosszul. Hogyan kaphat agyvérzést ilyen fiatal ember?
F. B.: Az emberek egy részénél előfordulhatnak olyan agyiér-fejlődési rendellenességek, amelyek miatt az agyi erek hajlamosak megrepedni, megrepedésük pedig agyvérzéshez vezethet. Agyvérzés bármely mindennapos szituációban bekövetkezhet, például testi megerőltetés alkalmával, és a terhesség sajnos további hajlamosító tényező az agyvérzésre. Az emberekről pedig általában csak akkor derül ki, hogy ilyen érfejlődési rendellenességük van, amikor bekövetkezik a baj.
– Ha állapotos nő kap agyvérzést, a magzat életben szokott maradni?
M. Cs.: Ilyenkor a legtöbb esetben spontán abortusz következik be, de ebben az esetben szerencsére nem így történt. A családnak – amellett, hogy tájékoztatnunk kellett arról, hogy az anyát elveszítettük, őérte már nem tudtunk tenni többet – elmondtuk, hogy a gyermek él, és döntenünk kell arról, hogy mi legyen ennek a gyermeknek a sorsa. Nagyon fontos megérteni, hogy ilyen korai, tizenöt hetes terhességi korban az anya élete minden felett való.
– Ez azt jelenti, hogy adott esetben feláldozták volna a magzatot?
F. B.: Az orvoslás filozófiája abból indul ki, hogy ha az anya megmenthető, a jövőben még képes lehet újabb gyermekeket kihordani. Így ha a magzat az anya életét veszélyezteti, akkor egyúttal jövőbeni gyermekeinek az életét is veszélyezteti. Ilyenkor az anya életének megmentése érdekében be szokták fejezni a terhességet.
A cikk folytatása a Magyar Nemzet november 23-ai számának Magazin-mellékletében olvasható.