Édesszájú gyermekeink
Csontjaik miatt édesszájúak a gyerekek? Egy új kutatás szerint ugyanis a gyorsabban növő gyermekek jobban szeretik az édességet, mint lassabban növő társaik.
Csodálkozott valaha azon, hogy gyermeke miért csak pár falatot evett a vacsorából, amikor utána gond nélkül megevett egy nagy adag fagylaltot? A növekedésben lévő csontok a bűnösek.
Susan Coldwell, a Washington Egyetem orálhigiénés docense és munkatársai 143, 11 és 15 év közötti gyermeknek adtak különböző cukortartalmú üdítőket, majd két csoportba osztották a gyerekeket: azokra, akik szívesen választották a cukros üdítőket és akik nem. Kiderült, hogy akiknél a vizeletben nagyon magas volt a csontnövekedés biomarkerének szintje, azok választották a legédesebb üdítőket.
"Sok kalóriát használnak fel a növekedéshez, a szervezet erre az édességek iránti fokozott vággyal reagál" – magyarázta Coldwell. A legtöbb kultúrában a gyerekek szívesebben esznek édességet, mint a felnőttek, ennek oka valószínűleg az, hogy a cukrot könnyebben alakítják energiává.
A gyermekkori elhízás egyre nagyobb problémát jelent az Egyesült Államokban és a mindenhol hozzáférhető magas kalóriatartalmú, finomított élelmiszerek nem segítenek ezen. A vizsgálatban résztvevő gyerekek 40 százaléka volt túlsúlyos. A szülőknek azt tanácsolják, próbáljanak gyümölcsöt adni, amely szintén édes, ám tápláló és kalóriaszegény. Ha egy zöldséget a gyerek nem eszik meg, kínáljuk legközelebb is, mivel kutatások bizonyítják, hogy körülbelül 15-ször kell kínálni egy-egy ételt, míg elfogadják. És eljön majd az, az idő, amikor nem kezdenek hisztizni az édességes polc előtt, mivel az idő múltjával csökken az édesség szeretete, a serdülőkorban sokat változik az ízlés.