Ezeket látta már?

Bukás vagy reflux? Így tehet különbséget a kettő között

Vizsgálat
2024. május 15. 20:04
bukás, reflux, különbség, baba, gyerek

Szülőként gyakran rémülten figyeljük, amikor gyermekünk nagyobb mennyiséget bukik vissza. De vajon hogy lehet megkülönböztetni, hogy egyszerű bukásról vagy refluxról van szó?

A bukás természetes jelenség csecsemőkorban, ám a tünetei nagyon hasonlóak a reflux betegséghez, ami viszont már orvosi kezelést igényel. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus elmondta, hogy milyen panaszok kapcsán forduljunk mindenképp orvoshoz.

A bukás természetes jelenség

A bukások során a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, a hányás ezért rendszerint az étkezés utáni első két órában jelentkezik. A legtöbb ilyen epizód rövid és egyéb tünettel nem jár. Az esetek többségében a probléma kialakulása a nyelőcső záróizmának késleltetett fejlődésével függ össze.

Ahogy a gyermek idősödik, a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom megerősödik. Emellett a csecsemő egyre több időt tölt ülő, álló vagy függőleges testhelyzetben, aminek eredményeképpen, a táplálékok visszaáramlása a gyomorból a nyelőcsőbe megszűnik.

A bukások általában nem vetik vissza a csecsemőt a fejlődésében, sőt gyakran éppen a túl gyorsan és túl sokat evő csecsemők nyelnek levegőt és a fölösleges mennyiséget bukják ki- mutatott rá Dr. Balogh Ádám, gyermekgyógyász, allergológus, a Budai Allergiaközpont orvosa

A bukások kezelése

  • szoptatott csecsemő esetében a gyermekorvos által javasolt kis mennyiségű sűrítő tápszerrel előetetés, tápszeresek számára vannak eleve sűrűbb AR (antireflux) tápszerek.
  • hasznos az úgy nevezett pozicionálás, étkezés utáni böfiztetés, ültetés, ágyfejvég megemelése.
  • a hason fekvést kerülni kell, nehogy a visszabukott tápszer a baba orrába menjen és azt aspirálja. Gyakoribb etetés javasolt.
  • az új orvos-szakmai álláspont szerint a bélbaktérium összetétele a bukásokra is hatással van, ezért a kedvezőbb bélflóra kialakítása érdekében jól megválasztott probiotikum adása is javasolt.
  • gyógyszeres kezelés csak szövődményes reflux betegség esetében szükséges.

Amikor feltétlenül szakemberhez kell fordulni

A bukások - ha nem jár nagyobb mértékű visszaáramlással, hányással - egy éves korra megszűnnek. Nagyon kevés számú csecsemőnél maradnak meg a panaszok és reflux betegség alakulhat ki. Szövődményes reflux betegségről beszélünk abban az esetben, ha a csecsemő nagy mennyiséget bukik vissza, vagy napi többször nagyobb mennyiségeket hány.

Ha nagy az elvesztett táplálék mennyiség, akkor a gyermek a súlyfejlődésben elmarad a korcsoportjától, sírósabb, nyűgösebb lehet, fájdalmassá válik a nyelés, az evést elutasítja, evés alatt ív alakban megfeszíti magát. A hányadékban vér található, gyakori köhögés jelentkezik, vérszegénység, vitaminhiány is kialakulhat.

Szövődményes reflux orrmelléküreg-gyulladást és tüdőgyulladást is okozhat.

Ezekben az esetekben a szakorvos feladata pontos diagnózis felállítása, és ennek megfelelően gyógyszeres kezelés bevezetése.

Egyéb tünetek is jelezhetik az refluxot

A reflux következtében a visszaáramló gyomortartalom egészen a garatig is eljuthat, és a gyakori hányás következtében is gyulladások jelentkezhetnek a légutak érzékeny nyálkahártyáján is. Éppen ezért gyakoriak a refluxos babáknál a náthás tünetek, az orrdugulás és a felső légúti betegségek. A gyerek köhög (akár hurutosan), valamint a gyomortartalom visszaáramlása miatt feltűnő szájszag is jelentkezhet.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Betegeskedik a babája? Reflux is okozhatja!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: www.allergiakozpont.hu
# bukás # reflux # hányás # baba

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés