Biztonságos-e a babaúszás? (egy felmérés nyomában)
Biztonságos a kisgyermekek úszásoktatása! Az Amerikai Gyermekgyógyászati Akadémia (AAP) egy új útmutatót adott ki a fulladásos balesetek elkerülése érdekében. Az ajánlások felhívják a figyelmet a felfújható medencék veszélyeire, és olyan biztonsági előírásokat fogalmaznak meg, melyek segítenek megóvni az éppen csak járni tudókat.
A korábbi ajánlásokkal ellentétben, az AAP már nem ellenzi az 1 és 3 év közötti gyermek úszásoktatását, ugyanis bizonyítékok vannak arra, hogy az oktatáson elsajátítottak akár meg is menthetik a kicsik életét.
Az 1 és 19 év közöttiek körében a második leggyakoribb halálok a fulladás. 2006-ban az Egyesült Államokban 1100 gyermek halt meg fulladás következtében. A legveszélyeztetetebb korosztály a "totyogók", és a tinédzser fiúk.
"Minden gyermek máskor érik meg arra, hogy megtanuljon úszni" – mondja a szerző, Dr. Jeffrey Weiss. Az irányelvek, amiket május 24-én osztottak meg a nyilvánossággal, a Pediatrics folyóirat júliusi számában fognak megjelenni. "Az úszásoktatás nagyon fontos a fulladásos balesetek megelőzésében, csakúgy mint a medencét körülvevő korlát, és a folyamatos felügyelet."
Az útmutató viszont nem ajánlja az úszásoktatást az 1 évnél fiatalabb csecsemőknek. "A szülőknek több óvintézkedést kell tenniük ahhoz, hogy megóvják gyermeküket" – magyarázza Dr. Weiss a sajtótájékoztatón. "A gyerekeknek meg kell tanulniuk úszni, de még ez sem védi meg őket minden esetben a fulladástól. A medenceparton a gyerekek folyamatos felügyelete szükséges, és nagyon fontos tudni, hogy miként kell elsősegélyt nyújtani. Lényeges, hogy a medence minden oldala körbe legyen kerítve. A medence teljes körülkerítésével a fulladásos balesetek körülbelül fele megelőzhető lenne."- teszi hozzá a szakértő.
A biztonsági szabályok sajnos nem terjednek ki a nagyméretű, felfújható medencékre. A szövetségi tisztviselők 2004 és 2006 között 47 olyan esetet számoltak össze, amely során ilyen gumimedence okozta a gyermek halálát. "Mivel ezeknek a medencéknek puha az oldaluk, a gyerekek nagyon könnyen átlendülnek rajta, és fejjel lefelé a vízbe eshetnek. Így ezek folyamatos veszélyforrást jelentenek" –figyelmeztet Dr. Weiss. "Bár a szülők rendszerint nagyon éberen vigyáznak gyermekeikre a medence partján, elég, ha egy pillanatra eltereli valami a figyelmüket, és máris megtörtént a baj."