Arcfelismerés: rokona vagy ismerőse?
Teljesen mindegy, hogy egy nőt hasonlítunk össze egy férfival, vagy egy kisbabát egy felnőttel: koruktól és nemüktől függetlenül mégis észrevesszük, ha van közöttük genetikai kapcsolat.
A Londoni Egyetem kutatói több kísérletet is végeztek, hogy bebizonyítsák, az emberi agy felismeri az arcokon látható külső rokoni jegyeket, vagyis hogy első ránézésre tudjuk, mely emberek lehetnek rokonok.
Az első vizsgálat során megkérték az önkénteseket, hogy válasszák ki a fotók alapján, mely nők és férfiak lehetnek testvérek.
A kutatók a fotókhoz készítettek megfelelő - számítógéppel létrehozott - ellenkező nemű testvéreket, illetve rájuk egyáltalán nem hasonlító "anti-testvér" arcokat. Az önkéntesek egy fényképhez választhatták a mesterségesen létrehozott ellentétes nemű testvért, vagy az anti-testvért, vagy egy véletlenszerűen kiválasztott ellenkező nemű arcot.
Az eredmények szerint a résztvevők többnyire az ellenkező nemű testvérpár fényképét választották, a másik két lehetőség ellenében. A szakértők szerint ez azért lehetséges, mert a rokoni jegyeket a nemi jegyektől függetlenül jobban észrevesszük.
A tudósok egy második kísérlet során azt is megfigyelték, hogy a mind a nők, mind a férfiak képei esetén a családjegyek jellemzőinek a feldolgozása ugyanazon az agyi területen történik. "Annak a képességnek a mibenlétét, aminek segítségével észrevesszük a nőkre, férfiakra egyaránt jellemző külső, rokon jegyeket, még nem tisztázta a tudomány, ezért további vizsgálatokra van szükség" - mondta a tanulmány szerzője Harry J. Griffin.