A zenetanulás segítheti az agy gyermekkori fejlődését?
Gyermekpszichiáterek csoportjának kutatási eredményei szerint a zenetanulás, hangszerjáték gyerekeknél egyaránt segítheti a figyelem összpontosítását, a szorongás csökkentését, és érzelmeik kontrollját. Az amerikai Vermont Egyetem kutatói erre a megállapításra jutottak egy nagyszámú önkéntesen végzett vizsgálat alapján, ahol a hangszeres játék és az agy fejlődése közötti kapcsolatot elemezték.
A Hudziak professzor vezette vizsgálatban MRI-felvételeket készítettek 232 gyermek agyáról (6-18 éves korosztály). Gyermekkorban az agykéreg vastagsága megváltozik. Korábbi elemzések alapján észlelték, hogy a kérgi rétegek elvékonyodása – megvastagodása összefügg pl. a szorongással, depresszióval, figyelemzavarokkal, agresszív viselkedéssel (még egészséges gyermekeknél is). Az új vizsgálatok azt kívánták megtudni, hogy egy pozitív tevékenység, mint amilyen a zenetanulás is, befolyásolhatja-e ezeket a kérgi működéseket.
A professzor korábban megalkotott modelljébe, miszerint gyermekkorban a mentális egészség része a szülők, a család, a tanárok, a környezet, a házi kedvencek, illeszkedik a zenetanulás is, méghozzá kritikus hangsúllyal.
Tulajdonképpen az előzetes elvárások teljesültek: a zenetanulás, a hangszeres játék az agy motoros, mozgató területeit érinti, mivel jelentős mértékű finom mozgáskoordinációt igényel. Talán ennél is fontosabb, hogy az agy viselkedéssel kapcsolatos központjai is érintettek voltak. A kutatók szerint a hangszeres gyakorlás változtatott az agykéreg vastagságán, ami arra utal, hogy kapcsolatban áll a végrehajtó működésekkel, a munkamemóriával, a figyelem szabályozásával, de érdekes módon még a szervező készséggel, és a jövőre irányuló tervező tevékenységgel is.
Nagyon leegyszerűsítve azt is mondhatjuk, hogy pszichológiai problémák esetén gyermekeknél többet ér a hegedűjáték, mint a gyógyszeres kezelés... A gyakorlatban azonban nehéz ennek érvényt szerezni, a statisztikák szerint az USA-ban az iskoláskorú gyerekek ¾ része igen ritkán, vagy soha (!) nem részesül tanórákon kívüli zenei nevelésben, zenetanulásban...
A kutatók szerint ezek a statisztikák is kiemelik annak fontosságát, mennyire lényeges a gyermekkori zene- és hangszertanulás, mi mindenben segíthet a szellemi tevékenységeket illetően a későbbiekben, felnőttkorban is.
http://www.sciencedaily.com/releases/2014/12/141223132546.htm