A kismamák alultápláltságban nincs nemi egyenlőség
6,9 millió kismama éhezik a válság sújtotta területeken – hívja fel a figyelmet az UNICEF ma, a Nemzetközi Nőnap alkalmából.
Az UNICEF új jelentése szerint 2020 óta az akut alultápláltsággal küzdő terhes és szoptató nők száma - beleértve a serdülőkorú fiatal lányokat is - 5,5 millióról 6,9 millióra nőtt a globális élelmiszer- és táplálkozási válság által leginkább sújtott 12 országban.
Afganisztán, Burkina Faso, Csád, Etiópia, Kenya, Mali, Niger, Nigéria, Szomália, Dél-Szudán, Szudán és Jemen helyzetét tovább súlyosbítják a bizonytalan gazdasági körülmények, az éghajlatváltozás és többek között az ukrajnai háború következményeként is kialakuló globális élelmiszerválság.
"Az éhezés milliókat taszít életveszélybe, beleértve az anyákat és gyermekeiket. A gyermekek alultápláltságának megelőzéséhez a serdülő lányok és nők megfelelő élelmiszer ellátását is meg kell oldanunk" - mondta az UNICEF ügyvezető igazgatója, Catherine Russell. "Ha sürgősen nem cselekszünk, a következmények több generációra is kihatnak majd.”
A jelentés szerint - amely a valaha készített legrészletesebb kutatás a nők alultápláltságáról - több mint egy milliárd serdülő korú lány és nő nem jut elegendő táplálékhoz a világon, aminek következtében alacsony a testsúlyuk, vérszegények és vitaminhiányban is szenvednek.
Az elégtelen táplálkozás gyenge immunitáshoz, lassú növekedéshez és akadályozott kognitív fejlődéshez vezethet, továbbá jelentősen növeli az életveszélyes szövődmények kockázatát a terhesség és a szülés idején. Mindez visszafordíthatatlan következményekkel jár mind az anyák, mind pedig a gyermekeik számára. Ezeknek a gyerekeknek sokkal kisebb esélyük van a túlélésre, az egészséges növekedésre és készségeik megfelelő fejlődésére, ami nagy mértékben megnehezíti későbbi felnőtt életük kialakítását és fenntartását is. Ezen gyermekek felénél kimutatható, hogy a fejlődésben való visszamaradást az anyák terhesség és szoptatás ideje alatti alultápláltsága okozta.
Világszerte 51 millió 2 év alatti gyermek túl alacsony a korához képest és minden második közülük már a magzati időszak és a születés utáni első hat hónap alatt elmaradt kortársaitól, vagyis abban az 500 napos időszakban, amikor egy gyermek kizárólag anyai táplálásra szorul.
Az UNICEF nagy erőfeszítéseket tesz azért, hogy:
- az éhínségtől szenvedő nők és a fiatal koruk miatt leginkább veszélyeztetett serdülő lányok minél előbb hozzáférjenek az egészséges, biztonságos és megfizethető élelmiszerekhez
- elérhetőek legyenek számukra a mindennapi étkezéshez szükséges alapélelmiszerek, mint például a liszt, az olaj és a só
- a fejlődő országokban élő, leginkább veszélyeztetett korosztály ingyenesen hozzáférjen az egészséges fejlődéshez szükséges élelmiszerekhez és étrendkiegészítőkhöz a várandóság és a szoptatás ideje alatt.
"Amikor egy nő vagy egy fiatal lány nem jut elegendő táplálékhoz, az állandósítja a nemi alapú egyenlőtlenséget" - mondta Russell. "Éhesen nem lehet megfelelő színvonalon tanulni, vagy dolgozni. Az életveszélyes egészségügyi szövődmények kockázata nő, különösen a terhesség ideje vagy a szülés alatt. Az alultáplált anyák nagy eséllyel alultáplált gyermekeknek adnak életet. Ne legyen nemi alapú különbség az élelmiszerhez való hozzáférésben! Nincs vesztegetni való időnk."
Olvasta már?
- Alultápláltság a korai gyermekhalandóság elsődleges oka
- Biztonságos vegánná válnom?
- Trimeszter influenza: jelentősen növelheti a születési rendellenességek esélyét
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!