A fürdőruhapróba feldob minket?
Fürdőruhapróba? A nők többségét már a gondolata is lehangolja... A nyár közeledtével egyre kevesebb ruhát viselünk és lassan előkerülnek a bikinik is. Egy új felmérés szerint ez azonban sok nőt stresszel és rossz érzésekkel tölt el. Elég, ha csak arra gondolnak, hogy milyen lesz majd újra felpróbálni egy bikinit a próbafülkében és máris eluralkodik rajtuk a rosszkedv.
A probléma az úgynevezett ön-tárgyiasításban rejlik. Pszichológusok szerint ugyanis gyakori, hogy a nők és a fiatal lányok annyira adnak mások véleményére, hogy külső szemmel nézik a saját testüket, és szinte csupán egy tárgynak érzik magukat. "Ha valaki folyamatosan aggódik a külseje miatt és szégyelli a testét, az étkezési zavarokhoz is kapcsolódhat. Az ön-tárgyiasításnak számos negatív következménye lehet" - magyarázta Marika Tiggemann, a tanulmányt író vezető pszichológus.
Az ausztrál Flinders Egyetem kutatói a vizsgálatokba 102 nőt vontak be, akiket négy csoportra osztottak. Az első csoport tagjait arra kérték, hogy képzeljék el, milyen érzés lenne felpróbálni egy bikinit egy próbafülkében, a másik csoportnak pedig azt kellett elképzelnie, hogyan érezné magát bikiniben sétálgatva a parton. A másik két csoportnak ugyanezekbe a szituációkba kellett beleképzelniük magukat, csak bikini helyett farmerral.
Nem meglepő módon a nők rosszabbul érezték magukat fürdőruhában, mint farmerben. Az azonban meglepte a kutatókat, hogy a próbafülkés bikinis szituáció érintette a legrosszabbul az önkénteseket. Ebből a szakértők szerint az következtethető, hogy az ön-tárgyiasítás egy belső folyamat. A próbafülkékben egyébként a kutatók szerint számos tárgyiasító tényező lehet: tükrök, erős fény, és a többi ember jelenléte, akikhez hasonlíthatjuk magunkat.
A tanulmány a Sex Roles oldalain jelent meg.