Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

PMS: sok mindent tönkretehet, ezért érdemes kezelni

pm egkal n1

A PMS, vagyis a premenstruációs szindróma rengeteg nő életét megkeseríti. Sok mindent befolyásolhat, felboríthat: a nyaralást, sportolást, a társasági életünket, párkapcsolatainkat, de akár a fogantatást is. Ráadásul a menstruáció előtti napokban jelentkező fizikai és lelki tünetek nemcsak a nők, hanem a környezetük számára is megterhelőek lehetnek. Érdemes ezért foglalkozni vele, és kezelni a betegséget.

A PMS oka nem teljesen tisztázott, de valószínűleg több tényező együttes hatása áll mögötte. A legfontosabb szerepet a hormonok játsszák, amelyek a menstruációs ciklus során ingadoznak. Ezek mellett azonban más tényezők is hozzájárulhatnak a PMS kialakulásához. Ilyen például az alváshiány, a stressz, az egészségtelen táplálkozás, a dohányzás, az alkoholfogyasztás vagy bizonyos gyógyszerek mellékhatásai. A PMS tünetei általában a menstruáció előtti 7-10 napon belül kezdődnek, és a vérzés megindulásával megszűnnek vagy csökkennek, intenzitásuk pedig egyénenként eltérő lehet. Néhány nőnél csak enyhe kellemetlenséget okoznak a tünetek, másoknál viszont komolyan rontják az életminőséget, és akadályozzák a mindennapi tevékenységeket.

Ezek a PMS fő tünetei

A PMS tünetei három fő csoportba sorolhatók. A fizikai tünetek közül leggyakrabban a fejfájás, a mellfeszülés, a puffadás, fáradtság és étvágyváltozás fordul elő. A lelki tünetekből leginkább a hangulatingadozást, ingerlékenységet, feszültséget, szorongást említik az érintettek. Ezek mellé járulhatnak koncentrációs- és memóriazavarok (kognitív tünetek), illetve viselkedésbeli változások is, úgymint a visszahúzódás vagy éppen az agresszió és a konfliktuskeresés. Mindez az élet minden területére hatással van.

Ha a hormonok miatt a lélek nincs rendben

A progeszteron és az ösztrogén szintjének változása befolyásolja az agyban lévő szerotonin nevű neurotranszmittert, amely az érzelmekért és a hangulatért felelős. Ha a szerotonin szintje alacsony – például a ciklus második felében, a vérzést megelőzően –, akkor depresszió, szorongás és feszültség alakulhat ki. Ha mindez pont egybeesik mondjuk egy nyaralással, utazással, akkor az azzal járó stressz, vagy az alvási szokások, a napirend felborulása tovább fokozhatja a hormonális hatást. A hétköznapokban ugyanezek a hangulatingadozások, az ingerlékenység a kommunikációra, viselkedésre hat ki, amelyet a környezetünkben lévő emberek is érzékelnek. Fontos lenne, ha ilyenkor nemcsak a nők, de a körülöttük élők is tisztában lennének azzal, hogy ezek a tünetek csak átmenetiek, és nem jellemzőek tartósan az adott személyre. A megértés és az empátia segíthet abban, hogy ezeket az időszakokat könnyebben átvészeljük.

Csökkenő libidó, sikertelen fogantatás

A PMS tünetei közé tartozik az alacsony szexuális vágy is. Ha egy nő a kellemetlen testi tünetek vagy épp a lelkiállapota miatt nem érzi magát vonzónak, kívánatosnak, akkor kevésbé kívánja az együttléteket is. Ez rövid távon feszültségeket okozhat a párkapcsolatban, hosszú távon viszont a fogantatást is nehezíti. Ebben közrejátszhat a stressz, amely befolyásolja a hormontermelést irányító agyalapi mirigy működését, és csökkenti az immunrendszer hatékonyságát is, ami növeli az esélyét annak, hogy valamilyen fertőzés vagy gyulladás megakadályozza a fogantatást. Ráadásul a hormoningadozások zavarhatják az ovulációt, vagyis a peteérést is. Ha pedig nincs peteérés, akkor nincs megtermékenyítés sem. A hormonok emellett hatással vannak a méhnyálkahártya vastagságára és minőségére is, amely befolyásolja a beágyazódást, vagyis a megtermékenyített petesejt beágyazódását a méh falába.

Így kezeljük a PMS-t!

A PMS egy tünetegyüttes, ezért kezelése nem egyszerű feladat, hiszen nem egy konkrét kiváltóokot kell megszüntetni. Az első lépés az lehet, hogy felismerjük és elfogadjuk a problémát. Sok nő hajlamos elbagatellizálni vagy eltitkolni a PMS-től való szenvedését. Pedig fontos lenne beszélni róla az orvossal és a közeli hozzátartozókkal is, akik így könnyebben megérthetik és támogathatják a nőt ebben az időszakban. A második lépés, hogy megpróbáljuk csökkenteni a PMS-t kiváltó vagy súlyosbító tényezőket. Ehhez érdemes vezetni egy naptárat, amelyben feljegyezzük a menstruációs ciklusunkat, a tüneteinket, az esetleges kiváltó okokat, befolyásoló tényezőket. Bár a PMS-ben fellépő fáradtság ellene dolgozik, a fizikai aktivitás segítheti a premenstruációs tünetek javulását, még akkor is, ha az energiaszint alacsony. Egy tanulmány szerint azok a nők, akik 8 héten keresztül hetente háromszor 60 perces aerob edzést végeztek, sokkal jobban érezték magukat fizikailag, mentálisan és érzelmileg. A rendszeres testmozgás mellett az egészséges táplálkozás, a megfelelő alvás, a stresszkezelés és a relaxáció mind javíthatja a hangulatot és csökkentheti a fájdalmat. Érdemes kerülni a dohányzást, az alkoholt és a koffeint, de vannak olyan gyógynövények is (barátcserje, orbáncfű, cickafark, macskagyökér, édesgyökér), amelyek segíthetnek szabályozni a hormonokat és csillapítani a tüneteket. A PMS tehát az életminőséget komolyan rontó probléma, de nem jelenti azt, hogy valami baj van velünk, vagy hogy gyengék vagyunk. Csak azt jelenti, hogy nők vagyunk.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához