Hirdetés. A szöveg a Haleon együttműködvel készült
A nátha kezelése: mik a hatékony megoldások?
A nátha az őszi és téli időszakban Magyarországon is rengeteg embert érint, alig akad olyasvalaki, aki megússza a felső légutak vírusos fertőzése nélkül a hideg időt. Ettől még persze oda kell figyelni a megelőzésre és azt ezt elősegítő személyes higiéniára, ám azzal is megéri tisztában lenni, hogy mik a hatékony megoldások akkor, ha megbetegedtünk.
De mi is az a nátha?
A nátha egy felső légúti fertőzés, amelyet számtalan névvel illetnek világszerte. Itthon is hívják sok néven, ilyen például a megfázás, a meghűlés, vagy szakmaiabb megfogalmazással a heveny orr-garatgyulladás, esetleg a felső légúti fertőzés, a heveny rhinitis vagy a rhinovírus-fertőzés. Amikor ezeket említjük, egyaránt a nátháról beszélünk, mindegyik kifejezés ugyanarra a vírusos légúti fertőzésre utal.
A betegség során a fertőzés az orr és a torok nyálkahártyáját támadja, rosszabb esetben pedig a tüdőt is érinti. Bár alapvetően nem súlyos betegség, azért kellemetlen tünetekkel jár, amelyek általában 7-10 napig kitartanak, megkeserítve ezt az időszakot. A tünetek valószínűleg mindenki számára ismertek: orrdugulás, orrfolyás, tüsszögés és torokfájás is jelentkezhet, ezek mellé pedig levertség, gyengeség társul. A nátha cseppfertőzéssel terjed, ezért ebben az időszakban, a betegség idején, de még okosabb, ha már egészségesen elkezdünk fokozottan odafigyelni a higiéniai előírások betartására, például a rendszeres kézmosásra és a maszkviselésre.
A nátha kezelése
Érdemes tudni, hogy ha náthásak leszünk, avagy megfázunk, akkor a kezelések nem a vírusfertőzés megszüntetésére irányulnak, hanem a tünetek csökkentésére. Nincs specifikus vírusellenes gyógyszer a nátha ellen, ám olyan akad, amellyel megkönnyíthetjük az életünket a betegség időszakában, és amellyel felgyorsíthatjuk a gyógyulási folyamatot.
A legfontosabb ilyenkor az, hogy elismerjük, betegek lettünk, majd ehhez igazítsuk az életmódunkat erre a néhány napra. Nem kell ilyenkor bemenni a munkahelyre, mert csak megbetegítjük a kollégákat, nem kell edzőterembe járni, vagy éppen elmenni egy buliba. Ha az ember náthás, feküdjön otthon, pihenjen minél többet, szellőztessen rendszeresen, így segítve a szervezetét a vírusok elleni „csatában”. Emellett az is lényeges, és ezt talán a szüleitől mindenki megtanulta, hogy betegen meglegyen a megfelelő folyadékpótlás, hiszen ez is segíti a szervezetet a regenerációban. Nem cukros üdítőt és kávét kell ilyenkor fogyasztani, hanem meleg teát és forró levest, na meg vizet, bármikor, amennyit csak bír az ember. A folyadékbevitellel ráadásul hígítjuk az orrváladékot is, így megelőzhetjük a bedugult orr kialakulását. Ez talán apró lépésnek tűnik, ám kiemelkedően fontos a gyógyulási folyamatban.
A gyógyszerek alkalmazása
Ha ez nem sikerül, akkor is akad segítség: az orrcsepp vagy orrspray egyaránt olyan eszköz, amely tökéletes az orrdugulás átmeneti enyhítésére, mivel segít szűkíteni az orrnyálkahártya ereit, így megkönnyíti az orr lélegzését. A cseppek lehetővé teszik az alvást és a pihenést, ami hozzájárul a jobb közérzethez. Ezeket kúraszerűen, a betegség ideje alatt ajánlott alkalmazni, mert a hosszabb távú, napi szintű alkalmazásuk kárt tehet az orrnyálkahártyában.
Kaphatunk más, vény nélkül elérhető gyógyszereket is, amelyek ugyancsak segítenek a tünetek csökkentésében. A C-vitamin bevitele ilyenkor kiemelten fontos, hogy támogassuk az immunrendszert, de a torokcukorkák is hasznosak lehetnek a torokfájás enyhítésében. Van, akinek a párologtatás segít, mivel a száraz levegőben nem lesz egyszerű náthásan létezni – ez egy párologtató alkalmazásával vagy egy forró zuhany vételével is megoldható. Ha komolyabb a baj, akkor nyugodtan lehet fájdalomcsillapítót alkalmazni, ami csökkenti a fejfájást és a lehetségesen fellépő izomfájdalmakat is.
Amennyiben súlyos a helyzet, ráadásul hosszabb ideig elhúzódik, és a házi praktikák sem segítenek, akkor pedig mindenképpen egyeztetni kell a háziorvossal, aki biztosan talál majd eredményes megoldást a nátha leküzdésére.
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét.