Szponzorált tartalom
Kockázatos szövődményei lehetnek a bakteriális hüvelyfertőzésnek
Ha valamilyen intim panaszt tapasztal, a tévéreklámok hatására sok nő egyből hüvelygombára gyanakszik, és gombaellenes készítménnyel kezdi el kezelni magát. Holott az intenzív és kellemetlen szagú hüvelyfolyást leggyakrabban bakteriális vaginózis okozza, amelynek megfelelő kezelés híján veszélyes szövődményei lehetnek.
Ezek a tünetek jelzik a bakteriális vaginózist
A megváltozott hüvelyfolyás két leggyakoribb okozójának a tüneteit viszonylag egyszerű megkülönböztetni. A gombás fertőzésnél erős viszketés és égő érzés jelentkezik, amelyet sárgásfehér színű, darabos hüvelyfolyás kísér, a bakteriális eredetre pedig a bőséges, áttetsző vagy szürkés színű, kellemetlen szagú hüvelyváladék utal.
Így alakulhat ki a fertőzés
A bakteriális vaginózis olyankor alakul ki, amikor valamiért meggyengül az egészséges, enyhén savas hüvelyi pH. A megfelelő kémhatásról a hüvelyflórában élő tejsavbaktériumok (Lactobacillusok) gondoskodnak. Ha ezeknek a hasznos tejsavbaktériumoknak a száma valamiért lecsökken, és emiatt megszűnik az intimflóra ideális savassága, az sajnos utat nyit a kórokozók szaporodásának. Például, ha antibiotikumszedés idején nem gondoskodunk a hüvelyflóra védelméről, ezek a baktériumellenes gyógyszerek a Lactobacillusainkat is megtizedelhetik: ezért is alakul ki gyakran antibiotikumos kezelések után hüvelyfertőzés. Az illatosított intim mosakodók szintén befolyásolhatják a hüvelyi pH-t, meggyengítve ezzel a hüvely természetes védelmét.
Ezt tegyük, ha tüneteink vannak
Bakteriális hüvelyfertőzésnél, mint minden nőgyógyászati probléma esetén, mindenképpen tanácsos szakorvoshoz fordulni, aki előírja a számunkra megfelelő terápiát. Szinte minden esetben szükség lesz helyi, kiegészítő kezelésre is, ami valamely flóraregeneráló hüvelyi készítmény használatát jelenti. Ezek a szerek általában recept nélkül kaphatók a patikában: érdemes hormonmentes változatot választanunk, amely lehetőleg a tejsavbaktériumok növekedését támogató prebiotikumot is tartalmaz.
Ezért veszélyes az elhanyagolt bakteriális vaginózis
Kezelés nélkül a bakteriális hüvelyfertőzés újabb problémákhoz, sőt szövődményekhez vezethet. Megnövekszik például a szexuális úton terjedő Chlamydia vagy a gonorrhea kockázata, de még nagyobb veszélyt jelent a felszálló fertőzés, amely kismedencei gyulladást és hosszú távon akár meddőséget is okozhat. A bakteriális hüvelyfertőzés ugyanis hegesedést, összenövéseket hagyhat maga után, ezzel megakadályozva a későbbi fogantatást.
Várandósoknál magasabb a kockázat
A hormonális és anatómiai változások miatt a várandósság idején az egyik leggyakoribb intim megbetegedés a bakteriális vaginózis. A várandósoknak különösen nagy figyelmet kell fordítaniuk a tünetekre, mert a bakteriális hüvelyfertőzés tovább terjedhet a méhszáj, illetve a méh felé, ami vetélést, illetve koraszülést is előidézhet. Sőt, születéskor a kisbabának sem igazán tesz jót, ha káros baktériumokkal teli szülőcsatornán áthaladva kell meglátnia a napvilágot. Fontos tehát, hogy a kismamák még a legjelentéktelenebbnek tűnő hüvelyfolyás esetén is keressék fel azonnal a kezelőorvosukat!